| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Jaki mandat grozi za kulig za samochodem?

Jaki mandat grozi za kulig za samochodem?

Kulig za samochodem to dość ryzykowna atrakcja – nie tylko dla uczestników, ale także dla kierowcy pojazdu. Jaki mandat grozi za kulig za samochodem?

Tegoroczna zima nie rozpieszcza nas ilością śniegu, jednak w niektórych regionach kraju białego puchu jest na tyle dużo, by móc zorganizować kulig za samochodem. To duża atrakcja dla dzieciaków, ponieważ sanki ciągnięte za pojazdem potrafią rozwinąć dużą prędkość i dać nie lada frajdę. Oczywiście taka zabawa wiąże się z ryzykiem, ponieważ dziecko może spaść z sanek, a auto może nagle mocno zahamować, przez co uczestnicy kuligu mogą na siebie powpadać.

Czy można ciągnąć sanki za autem?

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym rozwiewa wątpliwości (artykuł 60.1): „Kierującemu zabrania się ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu.”. Przepisy te obowiązują na drogach publicznych, w strefach ruchu oraz zamieszkania. Warto pamiętać, że część polnych dróg także może mieć status dróg publicznych.

Jaki mandat grozi za kulig za samochodem?

Zabawa w samochodowy kulig może zakończyć się nieprzyjemnie także dla kierowcy auta ciągnącego sanki. Policjanci klasyfikują kulig za samochodem jako stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. Za to grozi mandat w wysokości 500 zł, a za ustawowe „ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu“ można dostać 5 punktów karnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »