reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Jaki mandat grozi za kulig za samochodem?

Jaki mandat grozi za kulig za samochodem?

Kulig za samochodem to dość ryzykowna atrakcja – nie tylko dla uczestników, ale także dla kierowcy pojazdu. Jaki mandat grozi za kulig za samochodem?

Tegoroczna zima nie rozpieszcza nas ilością śniegu, jednak w niektórych regionach kraju białego puchu jest na tyle dużo, by móc zorganizować kulig za samochodem. To duża atrakcja dla dzieciaków, ponieważ sanki ciągnięte za pojazdem potrafią rozwinąć dużą prędkość i dać nie lada frajdę. Oczywiście taka zabawa wiąże się z ryzykiem, ponieważ dziecko może spaść z sanek, a auto może nagle mocno zahamować, przez co uczestnicy kuligu mogą na siebie powpadać.

Czy można ciągnąć sanki za autem?

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym rozwiewa wątpliwości (artykuł 60.1): „Kierującemu zabrania się ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu.”. Przepisy te obowiązują na drogach publicznych, w strefach ruchu oraz zamieszkania. Warto pamiętać, że część polnych dróg także może mieć status dróg publicznych.

Jaki mandat grozi za kulig za samochodem?

Zabawa w samochodowy kulig może zakończyć się nieprzyjemnie także dla kierowcy auta ciągnącego sanki. Policjanci klasyfikują kulig za samochodem jako stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. Za to grozi mandat w wysokości 500 zł, a za ustawowe „ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu“ można dostać 5 punktów karnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama