reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Niezapłacony mandat - jakie będą konsekwencje?

Niezapłacony mandat - jakie będą konsekwencje?

Warto pamiętać, że każdy kierowca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu. Jednak jakie będą konsekwencje w sytuacji gdy przyjęty mandat nie zostanie opłacony?

Jeżeli nie zgadzamy się z wysokością mandatu lub uważamy, że jest on bezzasadny, wtedy zostanie sporządzony wniosek o ukaranie a naszą sprawę rozpatrzy sąd grodzki. Jednak podpisując mandat przyznajemy się do winy, więc od przyjętego mandatu nie można się już odwołać w sądzie. Mandat otrzymany w trakcie policyjnej kontroli należy zapłacić w ciągu 7 dni.

Zobacz też: Mandat za jazdę po buspasie

Niezapłacony mandat w terminie

Jeśli nie opłacimy mandatu w terminie, urząd wojewódzki (w przypadku kar wystawionych przez policjantów i ITD) albo prezydent miasta, burmistrz lub wójt (dla mandatów od strażników miejskich bądź gminnych) kieruje tytuł wykonawczy od odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego. Naczelnik może wysłać do kierowcy zawiadomienie o konieczności jak najszybszego uregulowania kary, ale nie jest to jego obowiązkiem. Natomiast ma prawo rozpocząć procedurę egzekucyjną poprzez zajęcie środków z rachunku bankowego, pensji, emerytury lub ruchomości. Ponadto kierowca wcale nie musi być poinformowany o zajęciu pieniędzy. Urzędy Skarbowe praktykują także wysyłanie komornika, który proponuje bezpośrednie zapłacenie mandatu. Mandat karny przedawnia się dopiero po trzech latach.

Zobacz też: 500 złotych mandatu - zobacz za co!

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Miśkiewicz

Starszy konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego w Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama