reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Czy można spożywać alkohol w samochodzie?

Czy można spożywać alkohol w samochodzie?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania alkoholu w samochodzie. Mimo wszystko właściciel musi pamiętać o kilku zasadach.

Tak. Wykroczenia dopuszczają się jedynie osoby, które spożywają alkohol wbrew zakazom wymienionym w art. 14 ust. 1 i 2a–6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zawarte tam przepisy zabraniają picia alkoholu, m.in. w środkach komunikacji publicznej czy miejscach publicznych. Wymienione w przepisach zakazy nie odnoszą się do spożywania alkoholu przez pasażerów w prywatnym aucie. Nie mogą oni jednak swoim zachowaniem wkraczać w sferę publiczną. Warto przy okazji wskazać, że osoba nietrzeźwa może siedzieć za kierownicą zaparkowanego samochodu i to nawet wtedy, gdy kluczyki są w stacyjce. Pojazd taki nie może znajdować się jednak w ruchu ani mieć uruchomionego silnika. Pod wpływem alkoholu nie można także prowadzić po drodze publicznej holowanego pojazdu.

PODSTAWA PRAWNA

  • art. 431 ust. 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2137 z późn. zm.)

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama