reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Na czym polega kontrola kierowcy

Na czym polega kontrola kierowcy

Kontrola kierowcy może zostać przeprowadzone przez uprawnione do tego organa takie jak: policja, straż miejska lub gminna, straż graniczna, straż leśna a nawet przez strażników parków. Jak powinna przebiegać kontrola kierowcy? Jakie uprawnienia ma policja?

Jednym z ważniejszych uprawnień funkcjonariuszy policji jest zatrzymywanie pojazdów do kontroli. Zgodnie z przepisami prawa umundurowany policjant może zatrzymać pojazd w warunkach dostatecznej widoczności podając sygnał tarczą do zatrzymywania pojazdów lub ręką. W warunkach niedostatecznej widoczności używa latarki święcącej w kolorze czerwonym lub tarczę do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.

Uprawnienia do zatrzymywania pojazdów mają również policjanci nieumundurowani. Są oni uprawnieni do zatrzymania kierującego pojazdem wyłącznie na obszarze zabudowanym. Policjant nieumundurowany w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów, a w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.

Pojazd powinien być zatrzymany w miejscu, w którym nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Po dokonaniu zatrzymania policjant zobowiązany jest podać kierowcy stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Policjant umundurowany powinien okazać legitymację służbową, jeżeli zażąda tego kierowca. Policjant nieumundurowany okazuje legitymację obowiązkowo bez żądania zatrzymanego. Przystępując do czynności kontrolnych, policjant może wydać polecenie unieruchomienia silnika pojazdu. Policjant może również wydać kierującemu pojazdem lub pasażerowi opuszczenie pojazdu.

Zobacz: Skutki odmowy przyjęcia mandatu

Uczestnik ruchu jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów oraz wskazówek wydawanych przez kontrolującego. W przypadku podania przez kontrolującego sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący tym pojazdem jest obowiązany:

1) zatrzymać pojazd;
2) trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że zażąda tego kontrolujący;
3) na polecenie kontrolującego:
a) wyłączyć silnik pojazdu,
b) włączyć światła awaryjne.

Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu wyłącznie za zezwoleniem kontrolującego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama