| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Czy odblaski dla dzieci są obowiązkowe?

Czy odblaski dla dzieci są obowiązkowe?

Różnego rodzaju odblaskowe gadżety, które noszą na ubraniach dzieci mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Niewielu rodziców zdaje sobie jednak sprawę, że oznakowanie dzieci tzw. odblaskami jest w określonych przypadkach obowiązkowe.

Okres jesienno-zimowy to najtrudniejszy czas dla kierowców. Dzień jest krótki, a warunki atmosferyczne często dodatkowo ograniczają widoczność. W Polsce, kraju w którym chodniki występują niezwykle rzadko wypadki związane z udziałem pieszych są zatrważająco częste. 

Niewielu pieszych zdaje sobie sprawę z tego, że są mało widoczni gdy przemieszczają się przy krawędzi jezdni po zmroku. Notorycznie oświetlani światłami nadjeżdżających pojazdów mniemają, że kierowcy widzą ich ze znacznej odległości. Niestety rzeczywistość jest inna. Nawet oświetlony strumieniem światła pieszy, podczas np. opadów deszczu jest bardzo często dla kierowcy niewidoczny. A zwłaszcza w sytuacji, w której jest ubrany w ciemne tkaniny.

Zobacz też: Kto może przeszukać auto przy rutynowej kontroli?

Dlatego wieszanie na plecakach i rękawach odblaskowych gadżetów powinno być obowiązkowe dla wszystkich, którzy poruszają się poboczem drogi.

Przepisy ruchu drogowego nakładają obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez dzieci, które nie skończyły 15-stego roku życia i poruszają się po drogach poza terenem zabudowanym po zmroku. Z kolei dzieci, które nie kończyły 7-go roku życia nie mają prawa poruszać się w takich warunkach bez opieki dorosłych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »