| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Kursy > Kto może kontrolować szkoły nauki jazdy?

Kto może kontrolować szkoły nauki jazdy?

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza dodatkowe wymagania dla instruktorów nauki jazdy, a także uprawnia starostów do kontrolowania szkół nauki jazdy. Regulacje te wejdą w Zycie 10 lutego 2012 roku.

Aktualnie obowiązujące przepisy nakładają na kandydatów na instruktorów szereg wymagań, których spełnienie jest konieczne do wpisania ich do ewidencji instruktorów. Jednym z wymogów jest niekaranie za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Ustawa o kierujących pojazdami rozszerza katalog przestępstw, których popełnienie dyskwalifikuje kandydata na instruktora. Są to, poza przestępstwem przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji:

• przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej;

• przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów;

• prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu innego podobnie działającego środka;

• przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

Zobacz: Kursant nauki jazdy może dostać mandat

Ponadto, na podstawie przepisów nowej ustawy, instruktorzy zostaną zobowiązani do ciągłego doszkalania się poprzez coroczne uczestnictwo w trzydniowych warsztatach doskonalenia zawodowego.

Przedsiębiorca, który będzie chciał prowadzić działalność gospodarczą w zakresie szkolenia kierowców będzie musiał dysponować odpowiednio wyposażonymi salami do zajęć teoretycznych, a także placem manewrowym. Ten element, jak i parę innych będzie przedmiotem kontroli starosty.

Ustawa o kierujących pojazdami, nakłada na starostę obowiązek dokonywania kontroli szkół jazdy, oczywiście nie tylko w zakresie warunków lokalowych, jakimi dysponuje szkoła jazdy.

Starosta skontroluje także umiejętności kursantów, uzyska wgląd w wyniki ich egzaminów (sprawdzi, jak kursanci radzą sobie na egzaminie państwowym), a nawet, za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Kierowców, będzie mógł zbadać, czy byli kursanci (już kierowcy) przestrzegają przepisów czy też notorycznie łamią przepisy i maja na swoim koncie liczne wykroczenia. Złe wyniki kontroli mogą spowodować, że starosta zarządzi dodatkową kontrolę w szkole nauki jazdy.

Zobacz serwis: Prawo jazdy

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kontrolę nad szkołami jazdy sprawuje starosta.
Kontrolę nad szkołami jazdy sprawuje starosta.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »