| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Kursy > Kursant nauki jazdy może dostać mandat

Kursant nauki jazdy może dostać mandat

Kandydaci na kierowców przygotowujący się do egzaminu na prawo jazdy mogą zostać ukarani mandatem. Jazdy samochodem zwanym popularnie „L” mogą rozpocząć się dopiero po przeprowadzeniu zajęć teoretycznych.

Zgodnie z programem szkolenia kandydatów na kierowców lub motorniczych zajęcia praktyczne obejmują zarówno zajęcia prowadzone na placu manewrowym jak i w ruchu drogowym, przy czym:

1) mogą być przeprowadzone po przeprowadzeniu zajęć teoretycznych,
2) muszą uwzględnić jazdę poza obszarem zabudowanym lub na drogach o dopuszczalnej prędkości poruszania się powyżej 70 km/h o łącznym czasie nie krótszym niż 3 godziny,
3) powinny być przeprowadzone łącznie na odcinku nie mniejszym niż 50 km w czasie jednych zajęć,
4) powinny uwzględnić co najmniej 2 godziny jazdy w ruchu drogowym w okresie od zmierzchu do świtu.

Oznacza to, że kursant nauki jazdy nie może zostać dopuszczony do prowadzenia pojazdu zanim nie opanuje obowiązujących zasad ruchu drogowego. Przygotowując się do państwowego egzaminu na prawo jazdy kursanci ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny pomimo tego, że pozostają pod okiem instruktora.

Mandat może otrzymać zarówno kursant jak i egzaminator w zależności od tego, kto ponosi winę za określony czyn.

Według ustawy prawo o ruchu drogowym kierującym może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz odbywa w ramach szkolenia, naukę jazdy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem instruktora. Kierującym jest również kursant zdający państwowy egzamin pod nadzorem egzaminatora. 

Zobacz serwis: Sprawy karne

Kursant, który odbywa szkolenie lub zdaje egzamin może zostać ukarany karą grzywny np. w sytuacji, kiedy nie zachował należytej ostrożności i spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Poniesie również odpowiedzialność za przekroczenie dozwolonej prędkości, kiedy wiedząc o obowiązującym ograniczeniu prędkości, kieruje samochodem i prędkość tą przekracza.

Osoba, która prowadzi pojazd na drodze publicznej bez uprawnień popełnia wykroczenie i może zostać ukarana karą grzywny.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »