reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Odbiór prawa jazdy - gdzie, kiedy i za ile?

Odbiór prawa jazdy - gdzie, kiedy i za ile?

Podpowiadamy co zrobić, aby jak najszybciej odebrać prawo jazdy.

Zdanie egzaminu na prawo jazdy bywa dla wielu Polaków jednym z najbardziej satysfakcjonujących osiągnięć. Dlaczego? Bowiem jego zdawalność nadal utrzymuje się na poziomie, średnio ok. 60%. Jak się okazuje, radość z pozytywnego wyniku egzaminu nie zawsze trwa długo. Nieprawidłowe wypełnienie wniosku w WORD o przystąpieniu do sprawdzianu, może skutkować długotrwałym oczekiwaniem na wydanie prawa jazdy.

Odbiór prawa jazdy - miejsce zameldowania

Odbiór prawa jazdy następuje w miejscu zameldowania danej osoby. We wniosku, który składamy w WORD jest co prawda adnotacja o miejscu zamieszkania, ale pamiętajmy, że w Polsce nadal obowiązuje konieczność meldunku. Jeśli wpiszemy np. adres zameldowania w Grójcu, a chcąc odebrać dokument w Piasecznie (w którym mieszkamy) wpiszemy adres piaseczyńskiego Wydziału Komunikacji to możemy być pewni, że narobimy sobie tylko problemów. Praktyka pokazuje bowiem, że wydziały nie współpracują ze sobą tak jakby mogło się to nam wydawać. Dokument i tak będziemy musieli odebrać w UK w Grójcu.

Zobacz też: Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?

Co gorsza, bywa i tak, że UK w Piasecznie przyjmie pieniądze za wydanie prawa jazdy, ale potem nam je zwróci...(z racji tego, że zgodnie z ustawą nie może nam wydać dokumentu!), co oczywiście będzie się wiązało ze stratą czasu – naszego czasu. Zaskakujące jest jednak to, że urzędnicy w ogóle nie weryfikują tego co jest napisane we wniosku a co dowodzie osobistym. Nawet jeśli miejsce odbioru dokumentu będzie inne niż zameldowania to i tak przyjmą pieniądze na realizację procedury. Zaskoczeni? Myślę, że nie, bo to w końcu polska szara rzeczywistość, czyli konieczność obracania się wśród biurokratycznych procedur oraz ludzi nie mających kompetencji do wykonywania zawodu.

Tak więc rada nasza jest taka – jeśli chcecie szybko odebrać prawo jazdy, we wniosku wpiszcie miejsce zamieszkania adekwatne do tego, w którym jesteście zameldowani.

Opłata za wydanie prawa jazdy

Istotna sprawa dotyczy także opłaty za prawo jazdy. Tu także jest wolna „amerykanka”. W zależności od Wydziału Komunikacji opłatę za wydanie prawa jazdy należy uiścić albo zaraz po zdaniu egzaminu, albo dopiero momencie wydawania prawa jazdy. Dlatego po zdanym egzaminie zalecamy wykonanie telefonu do WK z pytaniem o termin realizacji płatności za wydanie dokumentu. Pomoże to uniknąć czekania w nieskończoność na upragnione przez Was prawo jazdy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 03.09.2020

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Miejsce zamieszkania wpisane we wniosku o prawo jazdy to jednocześnie miejsce naszego zameldowania. Tam też odbierzemy upragniony dokument.  Fot. Fotolia
Miejsce zamieszkania wpisane we wniosku o prawo jazdy to jednocześnie miejsce naszego zameldowania. Tam też odbierzemy upragniony dokument. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama