reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Odbierzesz je za 6 lat!

Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Odbierzesz je za 6 lat!

Osoby, które zdały prawo jazdy kat. A tuż przed 19 stycznia 2013 roku otrzymają dokument dopiero za 6 lat! Jak to możliwe?

Informacje o zmianach dotyczących uzyskiwania uprawnień do kierowania „jednośladami” , mające wejść w życie 19 stycznia 2013 roku, zadziałały na niektórych jak sól trzeźwiąca. Zainteresowanie wyrobieniem prawa jazdy kat. A  w myśl starych zasad było tak duże w końcówce 2012 roku, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego pracowały praktycznie pełną parą aż do końca stycznia.

Niekompetencja ze strony urzędników

Niestety, okazało się, że zapisy naszego prawa po raz kolejny przygotowały osoby niekompetentne, a przy najmniej nie potrafiące patrzeć daleko w przód. Dlaczego?

Przygotowując nowe zapisy ustawy o kierujących pojazdami, nikt ze specjalistów nie wysilił się, aby wziąć pod uwagę termin określany mianem „data nabywania uprawnień do kierowania pojazdem”.

Zobacz też: Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?

Data nadania uprawnień

W rezultacie zaniedbań ze strony ustawodawcy okazało się, że osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy kategorii A mogą odebrać je i używać dopiero za…6 lat! O tym kiedy możemy zasiąść za kierownicą danego pojazdu nie decyduje bowiem data zdania egzaminu, a termin nadania uprawnień. Zwykle różnica między tymi zdarzeniami wynosi kilka dni. W związku z tym, osoby, które uzyskały pozytywny wynik na egzaminie na kilka dni przed 19 stycznia muszą się liczyć z tym, że uzyskali uprawnienia już według nowych zasad.

Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy jasno mówią, że aby zdobyć prawo jazdy kategorii A trzeba mieć skończone co najmniej 24 lata. Dlatego jeśli dana osoba chce legalnie podróżować motocyklem to ma dwa wyjścia – albo zdać ponowny egzamin na kategorię A2 (dotyczy to 18-latków) albo czekać na dokument przez kolejne 6 lat.

Prawo jazdy kat. C - też poczekasz

Podobne sprawa wygląda z osobami starającymi się uzyskać prawo jazdy kat. C (trzeba mieć skończone 21 lat).

Zobacz też: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

Najbardziej bulwersująca w tym całym zamieszaniu jest opieszałość urzędników i brak chęci do naprawienia tej sytuacji. Skoro popełnili kardynalne błędy w trakcie projektowania ustawy, to powinni pomóc tym, którzy przez jej nowe zapisy ucierpieli.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama