reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Quadem i skuterem bez prawa jazdy nie pojedziesz

Quadem i skuterem bez prawa jazdy nie pojedziesz

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje wiele zmian w stosunku do obowiązujących przepisów. Wprowadza również nowe kategorie prawa jazdy dotyczące pojazdów małolitrażowych.

Niektórymi pojazdami mechanicznymi można poruszać się po drogach publicznych bez prawa jazdy. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych jako motorower (jakkolwiek obecnie nazwa może być myląca).
Do poruszania się motorowerem uprawnia karta motorowerowa – (dla osób w wieku 13-18 lat) - lub osiągnięcie pełnoletności. Oznacza to, że część użytkowników ruchu drogowego niekoniecznie musi znać odpowiednie przepisy, czy chociażby odbyć jakiekolwiek szkolenie w zakresie prowadzenia pojazdów.

Motorower - pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Każdym pojazdem spełniającym powyższą charakterystykę może więc poruszać się osoba pełnoletnia i dziecko posiadające kartę motorowerową.

Zobacz również: Nowe prawo jazdy dla motocyklistów

Najpopularniejszymi pojazdami tego typu są:

  • motorowery „klasyczne” („Komar” itp.),
  • motorynki,
  • skutery,
  • quady.

Pojazdy te mieszczą się w powyższej kategorii – o ile spełniają ograniczenia dotyczące pojemności silnika i maksymalnej prędkości. Jeśli osiągi przekraczają podane wyżej wartości mamy do czynienia odpowiednio z motocyklem lub samochodem – które wymagają już odpowiednich uprawnień.

Zobacz również: Jakie cechy musi mieć osoba przystępująca do egzaminu?

Nowe zasady wyeliminują z obiegu kierowców pojazdów mechanicznych nieposiadających żadnego prawa jazdy. Osoba pełnoletnia nieposiadająca żadnych uprawnień będzie mogła poruszać się jedynie rowerem.

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje zupełnie nowy typ prawa jazdy: AM. Będzie można je uzyskać mając 14 lat po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu – w odróżnieniu od karty motorowerowej egzamin będzie przeprowadzany w ośrodku szkolenia kierowców.

Kategoria AM dotyczyć będzie:

• motoroweru (zgodnie ze starą definicją),
• czterokołowcem lekkim;

Za czterokołowiec uważać się będzie pojazd samochodowy (z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla), którego masa własna nie przekracza 350 kg, a którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h... czyli quad. Przy czym quad cięższy lub szybszy - będzie wymagał prawa jazdy kategorii co najmniej B1 lub A1 (w zależności od rejestracji).

Skutki tego typu regulacji mogą się okazać trudne do oszacowania. Duża liczba osób poruszających się pojazdami zakwalifikowanymi jako motorowery (zwłaszcza skutery) wybrała je z uwagi na to, że nie ma prawa jazdy. Po wejściu w życie przepisów będą musieli zdać egzamin na prawo jazdy (nie musi być trudny – ale zawsze wiąże się z kosztami).

Prawa jazdy wyższych kategorii (wszystkie z grupy A i B) – będą „konsumować” prawo jazdy kat. AM.

Przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w przyszłym roku.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje wiele zmian w stosunku do obowiązujących przepisów. Wprowadza również nowe kategorie prawa jazdy dotyczące pojazdów małolitrażowych. Fot. Fotolia
Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje wiele zmian w stosunku do obowiązujących przepisów. Wprowadza również nowe kategorie prawa jazdy dotyczące pojazdów małolitrażowych. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Badowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama