reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Prawo jazdy bezterminowe - czy nadal obowiązuje?

Prawo jazdy bezterminowe - czy nadal obowiązuje?

Prawo jazdy bezterminowe nie jest już wydawane? To w pewnym sensie prawda. Jednak tylko w pewnym. Bo niektórym kierowcom nadal przysługuje.

Co oznacza bezterminowe prawo jazdy?

W roku 2011 zakończyła się historia bezterminowego prawa jazdy. To wiąże się z tym, że od tego momentu wydawane są tylko dokumenty z określonym terminem ważności. Co to oznacza dla kierowców z wcześniej wydanym prawkiem? Tą kwestię unormowało rozporządzenie z roku 2016. Na jego mocy do dokumentów o nowym wzorze powróciła kreska oznaczająca bezterminowość - ale tylko wtedy jeżeli była określona przed rokiem 2011. Do tej zasady mają obowiązek stosować się urzędnicy. Kiedy? Gdy kierowca posiadający uprawnienia bezterminowe zmienia prawko z uwagi np. na zmianę miejsca zamieszkania.

Prawo jazdy bezterminowe a nowa kategoria

W tym przypadku sytuacja nie jest taka prosta. Kierowca, który po roku 2011 zdobył nowe uprawnienia, może liczyć na bezterminowość wyłącznie w przypadku starych. Nowe zostaną wpisane do prawa jazdy z określonym terminem ważności - np. maksymalnie 15 lat w przypadku kategorii B.

Prawo jazdy bezterminowe: zmiana nazwiska - co wtedy?

Prawo jazdy bezterminowe po zmianie nazwiska powinno pozostać bezterminowe. Tej kwestii dopilnować musi jednak już sam prowadzący. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których pomimo działania rozporządzenia regulującego tą kwestię, urzędnicy wprowadzają do nowego dokumentu termin ważności. Od takiej decyzji należy się odwołać. Ta sama zasada dotyczy zmiany wszystkich pozostałych danych wpisanych w dokumencie - np. miejsca zamieszkania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo jazdy bezterminowe
Prawo jazdy bezterminowe

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama