REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Test opon letnich ADAC 2019 - rozmiar 185/65 R15
Test opon letnich ADAC 2019 - rozmiar 185/65 R15
Materiały prasowe ADAC

REKLAMA

REKLAMA

Niemiecki automobilklub po raz kolejny wziął na warsztat ogumienie letnie. W teście ADAC pojawiły się opony w rozmiarach 185/65 R15 oraz 215/65 R16C.

REKLAMA

Jeżeli są na świecie marki, które cieszą się szczególnym poważaniem wśród kierowców, ADAC z pewnością można wpisać na tą listę. Niemiecki automobilklub zawdzięcza swoją sławę m.in. corocznym testom ogumienia. W tym roku inżynierowie postanowili sprawdzić opony letnie występujące w dwóch rozmiarach - 185/65 R15 oraz 215/65 R16C. Podczas badania ADAC sprawdziło nie tylko trakcję na suchej i mokrej nawierzchni, ale również poziom hałasu, efektywność paliwową oraz poziom zużycia bieżnika.

REKLAMA

Metodologia badań prowadzonych przez instytut ADAC zakłada jednak nie tylko sam sposób prowadzenia testów, ale również kryteria oceny. I tak wynik ogólny stanowi średnią ważoną wyliczoną na podstawie poszczególnych kategorii. Największy wpływ na notę końcową ma zachowanie się opony na mokrej nawierzchni. Wskaźnik ten aż w 40 proc. decyduje o werdykcie ADAC. 20-proc. wpływ ma trakcja na suchym asfalcie i poziom ścieralności, a 10-proc. hałas i efektywność paliwowa. Co ważne, w klasyfikacji ogólnej liczy się najniższy, a nie najwyższy wynik.

Test opon letnich ADAC - rozmiar 185/65 R15

REKLAMA

W przypadku testu opon letnich ADAC 2019 w rozmiarze 185/65 R15 na notę dobry zasłużyły dwa modele. Pozostałe zostały ocenione jako zadowalające. Które opony wyróżniły się w badaniu? Na szczycie zestawienia wylądował Bridgestone z debiutującym w zeszłym roku modelem Turanza T005. Drugie miejsce na podium przypadło holenderskiemu produktowi - Vredestein Sportrac 5. Zaskoczenie w tym zestawieniu stanowią dwie przedostatnie pozycje. Zajmują je opony renomowanych marek takich jak Hankook czy Pirelli. Gorzej od modeli Kinergy Eco 2 i Cinturato P1 Verde poradził sobie wyłącznie niezwykle tani model opony letniej wyprodukowany przez chińską firmę Linglong.

Wyniki testu opon letnich w rozmiarze 185/65 R15 są interesujące z jeszcze jednego powodu. Warto bowiem zwrócić uwagę na ostatnie miejsce na podium. To przypadło modelowi Michelin CrossClimate+. Nota francuskiego produktu nie byłaby dziwna, gdyby nie fakt że opona ta reprezentuje nie rynek ogumienia letniego, a wielosezonowego. Opona uniwersalna wyśmienicie sprawdziła się na mokrej nawierzchni i w kwestii niskiego stopnia zużycia bieżnika. Sporo gorzej sprawdzała się na suchym asfalcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Test opon letnich ADAC - rozmiar 215/65 R16C

Wyniki osiągane przez opony w rozmiarze 185/65 R15 w teście ADAC są raczej słabe. Stanowią jednak dopiero wprowadzenie do zatrważającej klasyfikacji generalnej przygotowanej po badaniu dotyczącym rozmiaru 215/65 R16C (dedykowanego samochodom typu van). W przypadku większego ogumienia żadnemu z konkurentów nie udało się uzyskać noty dobrej. Pięć opon zostało ocenionych zadowalająco, dwie dostatecznie i dziewięć niedostatecznie. To jeden z najgorszych wyników w całej historii badań rynku oponiarskiego prowadzonych przez niemiecki automobilklub.

Na szczycie testu opon letnich ADAC z notą na poziomie 2,8 uplasowało się Apollo Altrust. Zwycięstwo produktu sygnowanego logo hinduskiej marki jest o tyle zaskakujące, że reprezentuje on segment budżetowy i charakteryzuje się mniejszym poziomem zaawansowania technologicznego od konkurentów chociażby z segmentu premium. Nieco gorzej od opony Apollo wypadły takie modele jak Goodyear EfficientGrip Cargo i Pirelli Carrier. Na ocenę zadowalającą zasłużył też Nokian cLine i Continental VanContact 200.

Test opon letnich ADAC 2019 - rozmiar 215/65 R16C
Materiały prasowe ADAC
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA