| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Etykiety na oponach nie mówią o nich wszystkiego

Etykiety na oponach nie mówią o nich wszystkiego

Coraz więcej osób zwraca uwagę na etykiety opon zawierające podstawowe dane na ich temat. Spora grono klientów nie zdaje sobie sprawy, że to tylko powierzchowne dane ich temat i nie można tylko w oparciu o ich zapisy podejmować decyzji o zakupie.

Od listopada 2012 roku wszystkie nowe opony sprzedawane na polskim rynku muszą posiadać specjalne etykiety informujące o osiągach danego modelu opon. Służą one szybkiej weryfikacji tego jakiej klasy produkt klient wybiera i czego może od niego oczekiwać. Wymóg Unii Europejskiej ma ograniczyć zjawisko nieświadomego zakupu.

Etykiety na oponach

Na każdej oponie znajduje się etykieta, która przekazuje trzy cechy opony:

  1. Hamowanie na mokrej nawierzchni
  2. Opory toczenia
  3. Hałas zewnętrzny

Parametry te są ze sobą ściśle powiązane, przez co zbyt duże skupienie się producenta tylko na jednej cesze opony powoduje, że nie radzi sobie ona w dwóch pozostałych. Najlepsze opony to takie, które prezentują wysoki, ale przede wszystkim zrównoważony poziom we wszystkich trzech kategoriach.

Najlepsza ocena jaką w danej dyscyplinie może otrzymać dany produkt to klasa A, najgorszy jest klasa  G. W przypadku badania hałasu opony wynik nie jest przyporządkowany do danej klasy, tyko podawany w decybelach. Trzeba jednak pamiętać, że parametr ten jest odmienny w zależności od rozmiaru opony danego jej modelu.

Zobacz też: Nowe etykiety na oponach zaczną obowiązywać w listopadzie, jak je czytać?

Testy opon nadal najbardziej miarodajne

Decydując się na zakup nowych opon samochodowych musimy być świadomi, że same etykiety nie mówią o nich tak naprawdę zbyt wiele. Zbadanie zaledwie trzech cech opony to zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę spektrum warunków w jakich musi ona pracować.

W przeciętnym teście motoryzacyjnym weryfikowane jest zachowanie opony w 8-12 próbach sprawnościowych, a jej ocena jest sumarycznym wynikiem punktów zdobytych we wszystkich kategoriach. Zwiększa to rzetelność porównania i daje lepszy pogląd na autentyczną jakość produktu.

Odnośnie etykiet na oponach to pamiętajmy także o tym, że nie ma rynku póki co żadnego modelu, który zdobył ocenę AA (hamowanie i opory toczenia). Nie ma więc uzasadnienia w szukaniu modelu o tak wyśrubowanych parametrach.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK