| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Opony > Opony A-Z > Czy Polacy zmieniają opony przed zimą? Kto powinien skorzystać z opon całorocznych?

Czy Polacy zmieniają opony przed zimą? Kto powinien skorzystać z opon całorocznych?

Według badania przeprowadzonego przez TNS Polska dla Michelin Polska, polscy kierowcy w większości zmieniają opony sezonowo, jednak w mniejszości są ci, którzy wiedzą kiedy zmieniać opony z letnich na zimowe i odwrotnie.

Podczas badania "Czy Polacy zmieniają opony przed zimą" aż 91% pytanych odpowiedziało, że zmienia ogumienie sezonowo. Porównując rezultat do wcześniejszych lat, liczba kierowców, którzy zmieniają opony na zimowe systematycznie rośnie. Tegoroczny wynik jest aż o 11 punktów procentowych wyższy niż rezultat badania przeprowadzonego w 2010 r.

Zobacz też: Wentyle - rodzaje wentyli w oponach

Różne powody do zmiany i nie zmiany opon

Aż 72 procent badanych stwierdziło, że głównym powodem, dla którego zmienia opony na zimowe jest bezpieczeństwo. Z kolei 45 procent kierowców stwierdziło, że zmienia opony na zimowe ze względu na lepszą przyczepność.

Z drugiej strony połowa kierowców, którzy nie zmieniają opon sezonowo w swoich samochodach stosuje ogumienie całoroczne. 23% badanych spośród nie zmieniających opon nie robi tego z powodów finansowych, a kolejne 10% twierdzi, że widzi żadnej równicy pomiędzy jazdą na oponach letnich lub zimowych podczas zimy.

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

27 procent badanych prawidłowo wskazało moment, w którym należy zmienić opony na zimowe (gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spadnie poniżej 7 st.C), a aż 59% badanych wskazywało konkretny miesiąc jako właściwy czas na zmianę opon. 12% badanych kierowców stwierdziło, że opony należy zmienić, gdy spadnie pierwszy śnieg.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę wybierając opony na zimę?

Dla kogo opony całoroczne?

Jak wyjaśniają eksperci Michelin, kierowcom pokonującym rocznie niewielkie odległości, dla których inwestycja w dwa komplety opon jest nieekonomiczna i nieekologiczna, zaleca się zakup opon całorocznych. Jeśli jednak decydujemy się na używanie opon sezonowych, w momencie ich zmiany warto pamiętać o sprawdzeniu głębokość bieżnika w zdejmowanych oponach – unikniemy w ten sposób przechowywania opon, które i tak uniemożliwiają bezpieczną jazdę. W Polsce dopuszcza się do ruchu drogowego oponę o głębokości bieżnika minimum 1,6 milimetra.

Zobacz też: Jak dobrać poprawny rozmiar opon i felg? Jakie felgi dobrać do opon?

Źródło: Materiały prasowe Michelin Polska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »