reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Hamulce > Jak dbać o układ hamulcowy?

Jak dbać o układ hamulcowy?

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych podzespołów w konstrukcji samochodu. Ważne jest, by utrzymywać go w dobrej kondycji.

Auto, które do prędkości 100 km/h przyspiesza w czasie 10 sekund, w sytuacji awaryjnego hamowania powinno tę prędkość  wytracić w ciągu nieco ponad 3 sekund. Jednak żeby hamulce działały prawidłowo, muszą być w idealnym stanie technicznym. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, opracowała 5 zasad prawidłowej eksploatacji hamulców w samochodzie.

Zobacz też: Kiedy nagranie z kamery nie będzie dowodem w sądzie?

Oto 5 zasad, o których powinien pamiętać każdy kierowca:

1. Nie czekaj aż drobna usterka układu hamulcowego spowoduje większą awarię systemu

Jeśli układ hamulcowy w Twoim samochodzie przestaje działać prawidłowo natychmiast udaj się do warsztatu. Nie czekaj, aż elementy zużyją się do końca. Każdy zepsuty element wpływa na długość drogi hamowania i Twoje bezpieczeństwo.

2. Nie oszczędzaj na częściach

Dopytaj jakich producentów części będą zamontowane. Niska cena i zastosowanie najtańszych zamienników nie gwarantują takiej trwałości i skuteczności jak produkty renomowanych producentów.

Zobacz też: Koniec opłaty recyklingowej przy rejestracji pojazdów?

3. Zwróć uwagę na dokładność mechaników

Dobry warsztat dba o jakość zleconej pracy. Wymiana tarcz i klocków wiąże się z dokładnym oczyszczeniem piasty, zacisku i prowadnic. Bez tego nawet najlepsze elementy mogą się przedwcześnie zużyć. Upewnij się, że mechanik o tym pamięta.

4. Zakup dobry zestaw montażowy

Nie oszczędzaj na tzw. zestawach montażowych składających się z nowych zawleczek, prowadnic i sprężynek. Zastosowanie starych części bywa przyczyną np. drgań czy hałasów.

Zobacz też: Podatki, a samochód firmowy po 1 stycznia 2015 r

5.  Tarcze hamulcowe wymieniaj parami

Zgodnie z powszechną zasadą, tarcze hamulcowe zawsze wymieniamy parami. Powinno się je wymieniać, jak tylko osiągną minimalną grubość określoną przez producenta wraz z klockami hamulcowymi. Wszystkie elementy muszą mieć takie same parametry.

„Na wymianę elementów układu hamulcowego przeciętny użytkownik zwykle decyduje się kiedy pojawiają się niepokojące dźwięki lub zapala się kontrolka na desce rozdzielczej. Klocki i tarcze hamulcowe to obok filtrów oleju i powietrza najczęściej  wymieniane elementy eksploatacyjne samochodu. Od jakości pracy mechanika zależy nasze bezpieczeństwo. Bardzo duże znaczenie ma nie tylko zastosowanie części o odpowiednich parametrach, ale również wykonywanie wszelkich prac zgodnie z technologią zalecaną przez producenta pojazdu“ – mówi Andrzej Świątkowski, Kierownik Centrum Obsługi Samochodów w firmie Feu Vert.

Źródło: Materiały prasowe Feu Vert

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Kmieciak

Praktyk i teoretyk w dziedzinie prawa finansowego, a szczególnie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego; absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; właściciel Kancelarii JST konsultacje szkolenia doradztwo dla jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni redaktor naczelny „Prawa Finansów Publicznych”, konsultant Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca regionalnych izb obrachunkowych, autor książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu podatków lokalnych i finansów samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, biuletynów RIO oraz m.in. wydawnictw INFOR PL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama