reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Opel Omega B/B FL: wymiana termostatu

Opel Omega B/B FL: wymiana termostatu

Usterka termostatu może doprowadzić do przegrzania silnika. Poniżej znajduje się opis wymiany termostatu w Oplu Omega B i B FL.

Zasada działania termostatu nie jest skomplikowana. Wraz z rosnącą temperaturą silnika, termostat otwiera się, przez co umożliwia przepływ cieczy chłodzącej do chłodnicy. W przypadku kiedy mamy uszkodzony termostat nie otwiera się on i może dojść do przegrzania silnika. Usterkę można rozpoznać poprzez podnoszenie się wskaźnika temperatury w czasie gdy chłodnica jest zimna.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż chłodnicy

Niesprawny termostat może być ciągle otwarty, nawet jeśli ciecz została schłodzona. Objawy są również czytelne. Silnik nagrzewa się bardzo wolno a zimą ogrzewanie działa znacznie słabiej. Zaczynamy od silników 2.0 i 2.2 (benzyna i Diesel). Pierwszy krok to odłączenie minusowej klemy od akumulatora. Teraz należy spuścić płyn chłodniczy do pustego naczynia.

Nie ma konieczności opróżniania całego układu. Jeżeli poziom cieczy będzie poniżej obudowy termostatu to można przystąpić do wymiany. Znajduje się on w króćcu w głowicy cylindrów. Zdejmujemy przewód cieczy chłodzącej z obudowy termostatu. Teraz możemy zdemontować obudowę termostatu, która jest przykręcona za pomocą śrub. Termostat jest wymienny razem z obudową.

Zobacz też: Jak usunąć kamień kotłowy z układu chłodzenia?

Nowy instalujemy razem z uszczelką. Dokręcamy go momentem 10Nm w silnikach benzynowych i 15Nm w Dieslu. Zakładamy przewody cieczy chłodzącej na obudowę termostatu i zaciskamy je opaskami. Nalewamy odpowiednią ilość płynu, uruchamiamy silnik i czekamy aż otworzy się termostat. Na koniec ponownie sprawdzamy poziom płynu.

Teraz zajmiemy się silnikami V6. Pierwszy krok to opróżnienie układu chłodzenia. Podobnie jak w silnika 2.0 i 2.2 nie ma konieczności zlewania całej cieczy chłodzącej. Wystarczy, że poziom będzie poniżej obudowy termostatu. Następnie demontujemy przewód dolotowy razem z łącznikiem. Kolejnym krokiem jest wykręcenie z głowicy cylindrów śruby mocującej sztywny przewód cieczy chłodzącej.

Zobacz też: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Wyjmujemy przewód z obudowy termostatu. Teraz demontujemy ucho służące do podwieszania silnika razem z prowadnicą od bagnetu oleju. Kolejny krok to zdjęcie uszczelek ze sztywnego przewodu cieczy chłodzącej. Na końcu odkręcamy śruby mocujące i zdejmujemy obudowę termostatu z silnika.

Przechodzimy do montażu. Na początku czyścimy dokładnie całą powierzchnię montażową. Zakładamy nowy pierścień uszczelniający na obudowę termostatu. Następnie przykręcamy ją do silnika z momentem 20Nm. W przypadku braku klucza dynamometrycznego należy wykonać to z odpowiednim wyczuciem.  Teraz zakładamy sztywny przewód cieczy chłodzącej razem z nowymi pierścieniami uszczelniającymi na obudowę termostatu. Zalecamy delikatnie zwilżyć uszczelki przed montażem (płynem chłodzącym).

Zobacz też: Jak samemu naprawić spryskiwacze szyb?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Usterka termostatu może doprowadzić do przegrzania silnika.
Usterka termostatu może doprowadzić do przegrzania silnika.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama