reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Opel Astra G/Zafira A: obsługa paska wieloklinowego

Opel Astra G/Zafira A: obsługa paska wieloklinowego

W poradniku tym przedstawimy kompletną obsługę paska wieloklinowego w Oplu Astra G i Zafira A. W poradniku tym znajdują się poszczególne kroki postępowania.

Na obsługę paska wieloklinowego składa się kilka czynności, które przybliżymy w tym poradniku. Na początku dokonamy standardowej kontroli, która pozwoli nam na realną ocenę w jakim stanie znajduje się nasz pasek. W tym celu musimy wyłączyć zapłon. Następnie rysujemy znak na pasku, najlepiej za pomocą kredy. Zaczynamy obracać wałem korbowym. Robimy to w odstępach tak, żeby można było obejrzeć dokładnie powierzchnie paska. Wałem obracamy za pomocą klucza umocowanego na kole pasowym.

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: demontaż wentylatora i chłodnicy

Lokalizujemy czy nie ma żadnych uszkodzeń ani przesłanek o nieprawidłowym stanie. Niedopuszczalne są wszelkie ślady smaru i oleju. Ewentualne zużycia bocznych powierzchni, stwardnienia, szkliste powierzchnie są niedozwolone. Zwracajmy również uwagę na pęknięcia, wyrwania oraz zanieczyszczenia. W przypadku zlokalizowania któregoś z uszkodzeń należy wymienić pasek.

Robimy to w następujący sposób. Na początku musimy zdemontować obudowę filtru powietrza z dolotem. W tym celu odkręcamy opaskę zaciskową w górnej części obudowy. Mocuje ona przewód biegnący od filtra do silnika. Następnie zdejmujemy przewód dolotowy powietrza. Znajduje się on w dolnej części obudowy. Na końcu odkręcamy śrubę mocującą filtr powietrza i wyjmujemy go z mocowań.

Teraz musimy zdjąć pasek wieloklinowy. W tym celu obracamy rolkę napinającą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Do tej operacji będzie nam potrzebny klucz 15. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności. Na początku obracamy rolkę napinającą w lewo i osadzamy pasek. Następnie obracamy ją w prawo i delikatnie dosuwamy do paska klinowego. W tym momencie następuje samoregulacja naciągu.

W silniku benzynowym 1.2 cała operacja jest trochę trudniejsza. W celu wyjęcia paska musimy wymontować prawą poduszkę silnika. Na początku oznaczamy jej położenie i delikatnie podnosimy silnik od dołu za pomocą podnośnika warsztatowego. Kiedy wyczujemy, że się unosi luzujemy śruby mocujące. Wyjmujemy poduszkę i możemy zdejmować pasek. Wystarczy obrócić napinacz zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

W silniku 1.7 samochody wyposażone w układ klimatyzacji mają pasek wieloklinowy. Jeżeli taki model posiadamy to postępujemy podobnie jak w powyższych czyli obracamy napinacz i zdejmujemy pasek. W wysokoprężnym 2.0 na początku musimy zdemontować dolną osłonę silnika. Następnie zaznaczamy położenie ciężaru wyrównawczego na prawej półosi i odkręcamy go. Chcąc zdjąć pasek musimy obrócić napinacz za specjalny, widoczny nadlew w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Opel Astra G/Zafira A obsługa paska wieloklinowego
Opel Astra G/Zafira A obsługa paska wieloklinowego

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama