reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Ford Focus MK1: naprawa wentylatora i wymiana przewodów układu chłodzenia

Ford Focus MK1: naprawa wentylatora i wymiana przewodów układu chłodzenia

Uszkodzony wentylator jest już poważną usterką. Oto jak sobie poradzić z jego awarią w Fordzie Focus Mk1. Dodatkowo wymienimy też przewody układu chłodzenia.

Problemy z układem chłodzenia objawiają się świecącą kontrolką temperatury. Nie zawsze trzeba od razu odstawiać auto do mechanika, czasem wystarczy zatrzymać się i poczekać aż spadnie temperatura silnika. Jednak radzimy nie lekceważyć takiej usterki. Pod żadnym pozorem nie należy wkładać rąk w okolice wentylatora, kiedy silnik jest rozgrzany. Nawet przy wyłączonym zapłonie istnieje ryzyko, że się włączy - wiatrak jest bowiem sterowany za pomocą termowyłącznika.

Pierwszy krok, jaki możemy wykonać to zmostkowanie termowyłącznika (odpowiedzialny za uruchamianie wiatraka), co uruchomi wiatrak na stałe. Znajduje się on na dole chłodnicy. Widoczne są tam dwa wtyki (jeden na górze drugi na dole). Po wypięciu wtyczki łączymy 2 piny (złącza) znajdująca się w niej. Zanim do tego przystąpimy radzimy sprawdzić bezpiecznik wentylatora chłodnicy. Odpowiedni rozkład bezpieczników znajdziemy w instrukcji auta. Teraz przechodzimy do sprawdzenia termo wyłącznika. Wystarczy zmostkować styk doprowadzający napięcie ze stykiem masowym. Jeżeli wentylator włączy się będzie to oznaczać usterkę termowyłącznika.

Zobacz też: Ford Focus MK1: wymiana płynu chłodzącego

W przypadku braku reakcji najprawdopodobniej przyczyna leży w przerwanych przewodach. Pozostawiając zmostkowane złącze należy umiejscowić je tak, żeby nie wkręciło się w wentylator. Jeżeli będziemy chcieli wymontować wentylator nie jest to trudne zadanie. Unosimy samochód do góry np. za pomocą podnośnika i podstawek. Odłączamy ujemną klemę akumulatora oraz złącze wentylatora. Następnie wypinamy spinki mocujące obudowę do górnej części chłodnicy.

Teraz delikatnie unosimy wentylator. Wysuwamy go z uchwytów mocujących i wyjmujemy na zewnątrz. Teraz możemy swobodnie działać np. wykręcając śruby mocujące silnik w celu jego wymiany.

Zobacz też: Ford Focus: wymiana łącznika stabilizatora

Uszkodzenia przewodów chłodniczych również mogą nas dotknąć w najmniej oczekiwanym momencie. Jeżeli zdarzy się to na trasie zalecamy zakleić uszkodzone miejsce taśmą. Oczywiście jest to rozwiązanie awaryjne, pozwalające na kontynuowanie dalszej jazdy. Pamiętajmy o odkręceniu korka o ok. jeden obrót. Pozwoli to na zredukowanie ciśnienia w układzie, co uchroni taśmę przed rozerwaniem.

Do wymiany zalecamy wykorzystać nowe przewody. Używane mogą być w bardzo różnym stanie. Na początku spuszczamy płyn chłodzący. Następnie luzujemy opaski zaciskowe na danym odcinku, który musi być wymieniony. Ściągamy stare przewody i zakładamy nowe. Może wystąpić pewny opór, w takim przypadku polecamy użyć wazeliny. Końcówki wsuwamy dostatecznie głęboko, żeby nie dopuścić to zsunięcia się. Na końcu dokręcamy opaski zaciskowe i zalewamy cały układ płynem chłodniczym.

W zależności od tego, kiedy była ostatnia wymiana może to być stary lub nowy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ford Focus MK1 naprawa wentylatora i wymian przewodów układu chłodzenia
Ford Focus MK1 naprawa wentylatora i wymian przewodów układu chłodzenia

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama