REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest pooling czyli o dystrybucji zorganizowanej

Magdalena Lubańska
Fot. FM Logistic
Fot. FM Logistic

REKLAMA

REKLAMA

Rozdrobnienie wysyłek w dystrybucji towarów powoduje stały wzrost kosztów transportu. Sposobem na to może być pooling, czyli łączenie kilku dostaw do jednego odbiorcy, w tym samym czasie - pisze Magdalena Lubańska z FM Logistic.

Ograniczanie kosztów logistycznych dla operatorów logistycznych i firm produkcyjnych przybiera strategiczny wymiar. Niemniej jednak poziom niezawodności realizacji zamówień musi pozostać niezmiennie wysoki.

REKLAMA

Jak to robi FM Logistic we Francji

Pooling został wdrożony w strukturach FM Logistic we Francji. W projekcie brało udział kilku producentów, których fabryki są usytuowane w pobliżu platformy logistycznej firmy. Elementy, które pozwoliły na wdrożenie wersji poolingu maksymalnie ograniczającej koszty to:

  • odbiorcami w poolingu są wyłącznie sieci handlowe,
  • system VMI (Vendor Managed Inventory) gwarantuje dostawy FTL,
  • termin dostawy zależy od zapotrzebowania, i jest wyznaczany przez operatora logistycznego.

Co to jest VMI

REKLAMA

VMI umożliwia zmniejszenie stocku oraz zdejmuje z odbiorcy odpowiedzialność za budowanie i składanie zamówień w ustalonym terminie. Dostawa jest wykonywana po zgromadzeniu w systemie zamówień na wystarczającą ilość palet. Termin dostawy zależy od wielkości sprzedaży w marketach i możliwości operatora logistycznego - nie ma grafiku dostaw.

Oszczędności płynące z zastosowania poolingu sięgają nawet 30 proc. kosztów transportu. Jednak nie tylko zmiana kosztu dostawy jest ważna. Najważniejszym jest zapewnienie terminowości dostaw oraz wyeliminowanie braków towaru na półkach poprzez usystematyzowanie dostaw.

Pooling w Polsce

Pomysłem na pooling w Polsce było usystematyzowanie dni dostaw. Pooling jest metodą optymalizacji kosztów dostaw, w ramach zdefiniowanych stref poolingowych, na platformach multiklienckich operatora logistycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynnikami umożliwiającymi sprawne wdrożenie poolingu są wspólne korzystanie producentów z tego samego magazynu dystrybucyjnego oraz istnienie wspólnej grupy odbiorców dla tych producentów. Operator logistyczny, który zarządza procesem dystrybucji producentów, dysponuje wszystkimi potrzebnymi informacjami, aby dostosować harmonogram wspólnych dostaw do potrzeb odbiorców.

Kluczowymi elementami systematyzującymi dostawy są:

  • wyznaczenie stref poolingowych
  • ustalenie poolingowych dni dostaw
  • zdefiniowanie dostaw poolingowych

REKLAMA

Podstawową wartością jest zmniejszenie ilości pojazdów do rozładowania, a więc skrócenie czasu zajęcia rampy związanego z podstawieniami oraz pracą administracyjną. Dzięki stosowaniu się do stałych dni dostaw można uzyskać zwiększoną częstotliwość dostaw od poszczególnych Producentów, a tym samym zmniejszenie poziomu stocku towarów tych producentów. Przy dzisiejszych trudnościach z pozyskaniem i wykwalifikowaniem pracowników pozytywnym aspektem będzie zwiększenie efektywności pracy poprzez usprawnienie w planowaniu aktywności w punktach odbioru.

Operator logistyczny może tak zorganizować transport między swoim magazynem konsolidacyjnym a odbiorcą (w szczególności centrum dystrybucyjnym sieci handlowej), aby umożliwić obniżenie poziomu zapasów. Pooling oznacza również lepsze wypełnienie powierzchni ładunkowej samochodów, łatwiejszy nadzór nad czasem pracy kierowcy, lepszą dostępność floty, co przekłada się na zapewnienie terminowości dostaw. A co najważniejsze, system ten nie wymaga żadnych inwestycji ze strony odbiorcy!

Pooling wpisuje się też bezpośrednio w działania mające na celu ochronę środowiska. Ograniczenie emisji CO2 jest elementem systemu jakości ISO 14000.

  • redukcja emisji CO2
  • ograniczenie liczby pojazdów na drogach
  • minimalizacja hałasu

Jeszcze więcej korzyści z poolingu

Pooling ma bezpośredni wpływ na ograniczenie emisji CO2 (dwutlenku węgla), ograniczenie hałasu i inne aspekty ochrony przyrody. Dźwięk na poziomie 85 dB - to poziom szkodliwy dla zdrowia, a każda ciężarówka to hałas w granicach 83-93 dB.

Optymalizacja ładunków oznacza zmniejszenie ilości kilometrów pokonanych przez ciężarówki z dostawami. Zmniejszenie ilości kilometrów niższe zużycie paliwa. Na podstawie porównania danych poprzedzających wdrożenie poolingu oraz danych zakładających pełne wdrożenie projektu, można wyliczyć wpływ poolingu na środowisko. Przykładowe, miesięczne ograniczenie emisji CO2 o 25 tys. m3 oznacza, że około 8100 dużych drzew będzie „uwolnione” od konieczności absorbowania CO2 pochodzącego z działalności naszej firmy.

Pooling, to długofalowy i elastyczny proces. Szybkie i częste zmiany sytuacji rynkowej nie zawsze pozwalają na pełne wdrożenie w praktyce ostatecznej wersji poolingu.

Charakterystyka punktów dostaw i struktura zamówień zmieniają się w czasie, ze względu na zmiany w infrastrukturze oraz wzrost wolumenów. Mimo to, to atrakcyjne rozwiązanie, które po pierwsze nie wymaga dodatkowych inwestycji, po drugie usprawnia przepływ dóbr i łańcuchów dostaw, optymalizuje koszty, pozwala dbać o środowisko naturalne i wreszcie zapewnia stały dopływ towarów na półki dla konsumenta. Mało mamy takich rozwiązań na rynku, które przy minimalnym nakładzie pracy, pozwalają na usatysfakcjonowanie wszystkich uczestników rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA