| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Odliczenie podatku przy nabyciu paliwa

Odliczenie podatku przy nabyciu paliwa

Początek 2014 roku to czas wielu zmian na gruncie podatku VAT. Zmiany dotyczą w szczególności samochodów oraz związanych z nimi wydatków, w tym nabycia paliwa. Nowe przepisy w tym zakresie zaczęły obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r. 

Na podstawie obowiązującego obecnie art. 88a ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. Chodzi tutaj o:
1. samochody osobowe,
2. inne niż samochody osobowe pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony
- dla których kwotę podatku naliczonego, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Uznać należy, że ograniczenie w zakresie odliczenia podatku VAT nie znajduje zastosowania do pojazdów wymienionych w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT (min. samochodów z homologacją ciężarową o określonej ładowności i ilości miejsc, vanów, pojazdów specjalnych), w przypadku nabycia których podatnik ma prawo do odliczenia podatku w pełnej wysokości.

Polecamy - kompendium wiedzy - samochód firmowy po zmianach przepisów obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r.

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. planowane jest wejście w życie nowych regulacji w zakresie prawa do odliczenia podatku. Znowelizowany art. 86a ust. 1 ustawy o VAT wprowadzi ogólną zasadę, zgodnie z którą od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) używanymi do celów prowadzonej działalności oraz na potrzeby prywatne pracowników, przysługiwało będzie podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego.

W art. 86a ust. 2 ustawy o VAT znajdzie się katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. W myśl tego przepisu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zaliczać się będzie wydatki dotyczące:
1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową (czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy);
3. nabycia lub importu: paliw silnikowych, oleju napędowego gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »