| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Co to jest karta ratownicza?

Co to jest karta ratownicza?

Umieszczenie w samochodzie karty ratowniczej może skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30%. Co to jest karta ratownicza i gdzie ją można uzyskać?

W miarę postępu technicznego samochody stają się coraz bezpieczniejsze. Coraz doskonalsza konstrukcja pojazdów skutkuje wzmocnionym nadwoziem, które jest zdolne skuteczniej niż w przeszłości pochłaniać energię uderzeń. W rezultacie pasażerowie są lepiej chronieni przed skutkami kolizji.

Ale jest też druga strona medalu. W przypadku, gdy służby ratownicze są zmuszone do rozcięcia karoserii samochodu w celu wydobycia ofiar wypadku nierzadko mają z tym problem. Nożyce do cięcia nadwozia pękają w przypadku, gdy natrafią na jedno na różnie rozmieszczonych wzmocnień nadwozia samochodu.

Ratownicy coraz częściej mają problem ze zlokalizowaniem i odłączeniem akumulatorów, czy zlokalizowaniem i dezaktywacją wszystkich poduszek powietrznych.

Tym samym według badań niemieckiego atomobilklubu ADAC, czas akcji ratowniczych w relacji do daty produkcji pojazdu znacznie się wydłużył. W przypadku samochodów wyprodukowanych w latach 1990-1992 w dwudziestu kilku procentach przypadków czas od chwili wystąpienia wypadku do przewiezienia ofiar do szpitala wynosi ok. 60 min. Z kolei w przypadku pojazdów wyprodukowanych w latach 2005-2007 godzina od chwili wystąpienia wypadku do przewiezienia ofiar do szpitala upływa w ponad czterdziestu procentach przypadków.

W odpowiedzi na problemy ekip ratowniczych powstał europejski system "karta ratownicza pojazdu", którego kluczowym elementem jest karta ratownicza. To nic innego jak zestandaryzowana informacja, która na kartce w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Karty ratownicze dostępne są bezpłatnie. Można je otrzymać w wyznaczonych punktach dealerskich i serwisowych na terenie całej Polski oraz u agentów niektórych towarzystw ubezpieczeniowych. W każdym punkcie dystrybucji dostępne będą karty do aut wszystkich marek wyprodukowanych po roku 2000.

Tekst: Tomasz Korniejew

Źródło: Materiały prasowe Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »