| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > VAT a auta osobowe

VAT a auta osobowe

Temat odliczania VAT od samochodów osobowych był i jest przedmiotem wielu kontrowersji oraz źródłem problemów dla przedsiębiorców. Kratka, wzór Lisaka, świadectwo homologacji, jeden rząd siedzeń – w gąszczu coraz to nowych zasad odliczania podatku VAT przy nabyciu samochodu łatwo się zgubić.

Obecnie Ustawa o VAT w odniesieniu do aut osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony przewiduje możliwość odliczenia z tytułu ich nabycia 60 procent kwoty podatku określonego w fakturze – nie więcej jednak niż 6000 zł. W praktyce więc, w większości przypadków przedsiębiorca może odliczyć jedynie 6000 zł od nabytego samochodu osobowego.

Możliwość odzyskania podatku VAT zawartego w cenie pojazdu mają jednak przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie odprzedaży samochodów bądź też ich oddawania w najem, dzierżawę lub leasing. Pod warunkiem, że dany samochód jest wykorzystywany wyłącznie na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Co bardzo istotne, najem, dzierżawa lub leasing nie muszą być najważniejszym przedmiotem działalności – kluczowe jest jedynie świadczenie tego rodzaju usług w odniesieniu do konkretnych pojazdów. Podejście to znajduje również potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych.
Ograniczenie prawa do odliczenia podatku VAT nie dotyczy także pewnych grup samochodów spełniających kryteria określone w Ustawie prawo o ruchu drogowym, między innymi vanów, samochodów wielozadaniowych czy pojazdów specjalnych. Nabycie ich daje pełne prawo do odliczenia neutralnego w swej istocie podatku VAT, a tym samym jest najbardziej pożądane przez przedsiębiorców.

Przepisy prawa o ruchu drogowym, wśród przeznaczeń pojazdów specjalnych wskazują między innymi bankowozy. Oznacza to, że nabycie takiego samochodu, spełniającego określone wymogi techniczne z przeznaczeniem do wykonywania działalności opodatkowanej VAT (jako warunek niezbędny istnienia prawa do odliczenia VAT) powinno pozwalać na pełne odliczenie podatku VAT zapłaconego przy zakupie. Początkowo takie rozumienie przepisów było również akceptowane przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Jednakże wraz ze wzrostem popularności bankowozów, zmieniło się również podejście władz skarbowych.
Obecnie, wskazują one, że nie wystarcza wykorzystywanie bankowozu do działalności opodatkowanej zgodnie z jego przeznaczeniem jako pojazdu specjalnego, tj. do ochrony wartości pieniężnych (gotówki, czeków, weksli itp.). Konieczne jest jeszcze, aby przedmiotem działalności opodatkowanej VAT była właśnie ochrona przechowywanych lub transportowanych wartości pieniężnych.
Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 7 marca 2013 r. (IPTPP4/443-510/12-8/ALN) stwierdził: „Aby móc odliczyć podatek naliczony przy zakupie bankowozu, pojazd ten winien służyć działalności opodatkowanej podatnika i to takiej, w której jego wykorzystywanie jest konieczne. (…) Jeśli przedmiotem prowadzonej działalności nie jest ochrona przechowywanych i transportowanych wartości pieniężnych (…) trudno mówić, że nabycie bankowozu następuje celem wykorzystania zgodnie z jego przeznaczeniem”*. 

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

WNCL

Butikowa firma doradcza wyspecjalizowana w strategicznym zarządzaniu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK