reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Zakup z dotacji, a rozliczenie VAT

Zakup z dotacji, a rozliczenie VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Przyznana mi została dotacja na zakup środków trwałych. Zastanawiam się czy przysługuje mi prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie naczepy w sytuacji gdy zakup został sfinansowany w całości z otrzymanej dotacji

Zasadą jest że, w przypadku gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo to wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Co istotne wskazane uprawnienie przysługuje zarówno w przypadku istnienia bezpośredniego jak i pośredniego związku między ponoszonymi wydatkami a świadczeniem czynności podlegających opodatkowaniu. Tak też wskazał m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 15 czerwca 2009 r. (sygn. akt I SA/Wr 1368/08), gdzie czytamy, że „prawo do odliczenia podatku istnieje nawet wtedy, gdy nie można ustalić bezpośredniego związku pomiędzy zakupem a opodatkowaną transakcją czyli w niektórych sytuacjach prawo do odliczenia może przysługiwać podatnikowi nawet w przypadku braku konkretnej transakcji opodatkowanej, jeżeli zakup związany jest z działalnością podatnika, która, co do zasady, podlega opodatkowaniu (lub daje prawo do odliczenia podatku mimo zwolnienia), a brak związku z konkretną transakcją opodatkowaną wynika z czynników obiektywnych, zwykle niezależnych od podatnika”.

W Pana przypadku zakup naczepy z całą pewnością pozostaje w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanymi. Naczepa będzie bowiem wykorzystywana do wykonywania usług transportowych opodatkowanych podatkiem VAT. Zatem zostaje spełniona podstawowa przesłanka warunkująca możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Odnosząc się z kolei do kwestii sfinansowania zakupu ze środków publicznych, należy zauważyć, że przepisy określające zasady odliczania podatku naliczonego nie warunkują realizacji ww. prawa bądź jego zakresu od źródła finansowania (środki własne, czy też środki należące do osoby trzeciej). O powyższym prawie decyduje jedynie związek zakupów z działalnością opodatkowaną Spółki. Zatem bez znaczenia pozostaje tutaj okoliczność, iż zakup naczepy został z finansowany z dotacji. Potwierdzają to także orzeczenia TSUE wydane w 2005 r. W wyroku z 6 października 2005 r. (sygn. C-243/03) Trybunał negując rozstrzygnięcie polegające na tym, iż jeśli podatnik otrzymał dofinansowanie w 50% do danego zakupu, to także w 50% ceny tego zakupu, traci prawo do odliczenia podatku naliczonego, stwierdził: „Nie ma żadnych podstaw do tego, by uzależnić prawo do odliczenia podatku VAT, od tego czy nabycie danego dobra jest finansowane za pomocą subwencji przez podatnika, który dokonuje wyłącznie transakcji opodatkowanych”. Z kolei, w wyroku z 6 października 2005 r. (sygn. C-204/03) TSUE podał, że: „Nie ma podstaw do ograniczenia prawa do odliczeń od zakupów towarów lub usług sfinansowanych za pomocą subwencji, otrzymywanych przez podatników wykonujących wyłącznie czynności opodatkowane”.

Podsumowując, pomimo, że zakup naczepy został sfinansowany ze środków pomocowych przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Tekst: Małgorzata Breda doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT ECDDP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama