reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Zarządzanie flotą > Tachograf - w jakich samochodach i jaki rodzaj?

Tachograf - w jakich samochodach i jaki rodzaj?

W jakich samochodach mamy obowiązek zamontować tachograf oraz jakiego rodzaju tachograf - analogowy, czy cyfrowy - powinniśmy zamontować w naszym samochodzie?

Tachografy, czyli urządzenia służące przede wszystkim do kontroli czasu pracy kierowcy (poza kontrolą prędkości z jaką się przemieszczał) możemy podzielić ze względu na ich konstrukcję na analogowe oraz cyfrowe.

To, jaki rodzaj tachografu powinniśmy zastosować w naszym samochodzie określają przepisy. Tachografy analogowe to urządzenia starszego typu stosowane w pojazdach zarejestrowanych przed 1-szym maja 2006 roku. Z kolei tachografy cyfrowe powinno się stosować w samochodach zarejestrowanych od 1-szego maja 2006 r. 

Przepisy określają również, jak postępować z samochodami sprowadzanymi z zagranicy ale z terytorium UE. Starsze pojazdy po rejestracji w Polsce mogą być eksploatowane przy użyciu tachografów analogowych. Obowiązek zainstalowania tachografów cyfrowych dotyczy samochodów sprowadzonych spoza terytorium UE.

A w jakich pojazdach służących do przewozu rzeczy lub osób nie trzeba montować tachografów? Oto lista samochodów wyłączonych z tego obowiązku:

1. Samochody, które przewożą osoby na trasach regularnych, ale trasa ta nie jest dłuższa niż 50 km.

2. Samochody, których prędkość maksymalna nie przekracza 40 km/h.

3. Samochody, które są własnością sił zbrojnych, służby obrony cywilnej, straży pożarnej, służb porządku publicznego lub jest to pojazd wynajęty przez te służby bez kierowcy.

4. Samochód wykorzystywany w niehandlowym przewozie humanitarnym, samochód używany do prowadzenia działań ratunkowych.

5. Samochód specjalistyczny używany do celów medycznych.

6. Specjalistyczny pojazd pomocy drogowej, który porusza się w promieniu 100 km od swojej bazy.

7. Samochód, który jest poddawany próbom drogowym w celu rozwoju technicznego.

8. Pojazd lub zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 t. używany do niehandlowego przewozu rzeczy.

9. Pojazd o statusie pojazdu zabytkowego używany do niehandlowego przewozu osób lub rzeczy.

Opracował: Tomasz Korniejew, Źródło: Instytut Transportu Samochodowego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama