| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Usługi kurierskie > Elektroniczny listonosz - czy e-dokumenty zmniejszą wartość rynku pocztowo - kurierskiego?

Elektroniczny listonosz - czy e-dokumenty zmniejszą wartość rynku pocztowo - kurierskiego?

E-faktury upraszczają procedury i minimalizują formalności. Wpływają na ograniczenie liczby przesyłek w firmie. Mają więc duży wpływ na rynek usług pocztowych i kurierskich.

Komisja Europejska od kilku lat działa na rzecz zniesienia barier prawnych i technologicznych, uniemożliwiających wystawianie e-faktur między kontrahentami. 

E-faktury upraszczają procedury i minimalizują formalności, które ograniczają rozwój biznesu. Elektroniczny obrót dokumentami finansowymi pozwala nie tylko zmniejszyć koszty druku i wysyłki, ale także zredukować koszty zużycia papieru i energii potrzebnej na transport, co w dużej skali przekłada się na zmniejszenie emisji CO2. Ponadto przyspieszając obieg e-faktur – mogą się skracać terminy płatności i można lepiej zarządzać finansami. Z drugiej strony zmniejszy się liczba przesyłek, co w znacznym stopniu ogranicza ilość korespondencji, a więc ma wpływ na rynek usług pocztowych i kurierskich.

Ponad miliard faktur w przesyłkach

W Polsce przesyła się 1,5 miliarda (!) faktur rocznie. Przeważająca ich część jest nadal wysyłana tradycyjną drogą pocztową, a tylko ok. 10 procent w formie elektronicznej. Wzrost wymiany cyfrowej – kierunek w którym zmierza całą Unia Europejska – nieuchronnie wpłynie na spadek wymiany papierowej. Stanie się to z dużą korzyścią dla środowiska naturalnego, choć – być może – ze stratą dla tradycyjnej, nieefektywnej już wymiany papierowej. 

Liberalizacja rynku pocztowego

Trudno jednak przewidzieć dziś czy nastąpi to od razu po uwolnieniu rynku, czy też po pewnym czasie. Liberalizacja rynku pocztowego powinna przynieść spadek cen tradycyjnych usług pocztowych – zwłaszcza cen listów i przekazów pocztowych. Zmieni się zapewne struktura tych usług, np. na rzecz większych przesyłek, czyli paczek – po prostu poczta będzie musiała jeszcze silniej konkurować z firmami kurierskimi.

Z pewnością usługi dotyczące - e-fakturowania będą tez ewaluować nie pozostawiając szans tradycyjnym usługom pocztowym. Instytut Maszyn Matematycznych (IMM) zaopiniował innowacyjność serwisu miedzyfirmami.pl, który oferuje nowe, niedostępne wcześniej na polskim rynku rozwiązania technologiczne oraz prawne w zakresie obrotu dokumentami elektronicznymi, w tym e-fakturami.

Serwis pełni funkcję elektronicznego listonosza: umożliwia zarejestrowanym w nim firmom i przedsiębiorcom bezpieczną wymianę dokumentów elektronicznych, w tym np. e-faktur, ograniczając do minimum związane z tym formalności. Zakres usług i funkcjonalności dostępnych w serwisie przeznaczonym do wystawiania i [przesyłania e-dokumentów będzie się rozwijać, szczególnie w kierunku dostosowania portalu do potrzeb jego użytkowników.

W najbliższym czasie miedzyfirmami.pl zamierza udostępnić m.in. dwie nowe funkcjonalności. Pierwsza to uruchomienie usług archiwizacji w ramach portalu – czyli dedykowane archiwum. Następnym krokiem będzie jeszcze lepsze dostosowaniu serwisu do specyficznej grupy odbiorców, którzy są szczególnie zainteresowani regularnym wykorzystaniem serwisu tj. biura rachunkowe.

Jak to wpłynie na rynek usług pocztowych, czas pokaże, ale wydaje się w obliczu postępującej cyfryzacji od elektronicznego listonosza nie ma odwrotu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »