| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Ustawa regulująca czas pracy na statkach śródlądowych została przyjęta przez sejm

Ustawa regulująca czas pracy na statkach śródlądowych została przyjęta przez sejm

W myśl nowej ustawy przyjętej przez sejm, pozostawanie w stanie gotowości do pracy, będzie się liczyć jako czas pracy.

Pozostawanie w gotowości do wykonania pracy na statku żeglugi śródlądowej będzie wliczane do czasu pracy. Według autorów przepisów chodzi o czas postoju statku, na przykład podczas oczekiwania statku na załadunek lub rozładunek. Osoby znajdujące się na statku, w tym czasie nie wykonują żadnej pracy, ale są do niej gotowi. Po wprowadzeniu nowej ustawy, oczekiwanie to będzie liczyć się jako czas pracy.

Zobacz też: Powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego

Ustawa ma obejmować limity godzin pracy, z godzinami nadliczbowymi. Limity będą odnosić się też do pracy nocnej, oraz pracy na statku pasażerskim w trakcie sezonu. Limity czasu pracy, które zostaną uwzględnione w nowej ustawie, będą mogły zostać przekroczone tylko w nadzwyczajnych przypadkach, takich jak zagrożenie statku i osób znajdujących się na jego pokładzie.

Przepisy nie będą dotyczyć samozatrudnionych

Nowe przepisy regulujące limity godzin pracy, nie będą dotyczyć osób samozatrudnionych, czyli takich, które na własny rachunek eksploatują jednostki pływające. Wiele małych firm zajmujących się żeglugą, to firmy rodzinne, w których większość osób korzysta z samozatrudnienia.

Teraz ustawa trafi pod obrady senatu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »