| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Usługi transportu towarów w kraju - warunki do opodatkowania 0% VAT

Usługi transportu towarów w kraju - warunki do opodatkowania 0% VAT

W określonych sytuacjach usługi transportowe wykonywane w całości na terytorium Polski mogą być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 0%. Wymaga to jednakże spełnienia ustanowionych w przepisach wymogów dokumentacyjnych.

W pierwszej kolejności, świadczący usługę powinien posiadać list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora) - § 6 ust. 2 rozporządzenia w zw. z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT. Tak wiec świadczący usługę transportową musi udowodnić międzynarodowy charakter całego transportu, np. poprzez posiadanie odpowiedniego listu przewozowego CMR.

Ponadto dodatkowe wymogi obowiązują w przypadku transportu spoza UE do Polski, a więc wtedy, gdy mamy do czynienia z importem towarów. W takiej bowiem sytuacji niezbędne jest posiadanie dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów (§ 6 ust. 2 rozporządzenia w zw. z art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT). Podkreślić należy, że potwierdzenie wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu musi dotyczyć bezpośrednio tej konkretnej usługi transportowej. Dla zastosowania stawki 0% dokument celny z tytułu importu powinny więc wprost na wskazywać daną usługę. Por: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30.5.2016 r., znak IBPP2/4512-136/16/ICz.

A sp. z o.o. jest spedytorem odpowiedzialnym za organizację transportu towaru z Chin do Krakowa. W celu przeprowadzenia tego procesu nabywa on m.in. usługę od polskiej firmy transportowej B sp. j. Usługa wykonywana przez B sp.j. polega na przewozie ładunku z portu w Świnoujściu do magazynu w Krakowie. Z dokumentów potwierdzonych przez urząd celny wynika, że do podstawy opodatkowania z tytułu importu włączona została wartość usługi spedycyjnej wykonywanej przez A sp. z o.o. na rzecz właściciela towaru. W dokumentach celnych nie wskazano natomiast na usługę transportową wykonaną przez B sp. j. W konsekwencji, B sp. j. nie będzie mogła zastosować stawki 0%. Bez znaczenia jest tu okoliczności, że w praktyce wartość usługi B. sp. j. jest częścią wartości usługi wykonywanej przez A sp. z o.o. Tak więc B. sp. j. opodatkuje swoją usługę stawką podstawową 23%.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »