| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

W miejsce obecnego obowiązku powiadamiania właściwego naczelnika urzędu celnego o rozpoczęciu działalności w charakterze pośredniczącego podmiotu tytoniowego, wprowadzono obowiązku rejestracji pośredniczących podmiotów tytoniowych.

Do rejestru wpisane będą mogły zostać podmioty spełniające określone warunki (niekaralność, niezaleganie z zapłatą podatków i składek, brak cofnięcia podmiotowi zezwolenia, koncesji).

b) Wprowadzenie obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego przez pośredniczące podmioty tytoniowe.

Celem wprowadzenia przedmiotowego obowiązku jest zagwarantowanie pokrycia zobowiązań podatkowych, które mogą powstać w przypadku dokonania przez PPT czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, np. sprzedaży przez PPT suszu tytoniowego podmiotowi nie będącemu podmiotem prowadzącym skład podatkowy, który zużywa susz tytoniowy do produkcji wyrobów tytoniowych lub podmiotowi nie będącemu PPT.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

Nowe przepisy przewidują następujące rodzaje zabezpieczeń akcyzowych:

− zabezpieczenie generalne, jako podstawowy rodzaj zabezpieczenia akcyzowego, w wysokości równej maksymalnej kwocie mogącego powstać miesięcznego zobowiązania podatkowego (obliczonego wg maksymalnej stawki podatku akcyzowego dla suszu tytoniowego) jednak nie mniej niż 2 mln zł,

− zabezpieczenie ryczałtowe „zwykłe”, składane za zgodą właściwego naczelnika urzędu celnego po spełnieniu warunków dotyczących m.in. sytuacji finansowej i majątkowej, braku zaległości w cle i podatkach, w wysokości równej 30% wysokości zabezpieczenia generalnego, o której mowa powyżej, jednak nie więcej niż 30 mln zł,

− zabezpieczenie ryczałtowe w obniżonej wysokości składane za zgodą właściwego naczelnika urzędu celnego, przez podmiot, który posiada odpowiednią infrastrukturę do przechowywania suszu tytoniowego, zawarł umowy z producentami suszu tytoniowego na dostarczenie co najmniej 100 ton suszu tytoniowego w ciągu roku, spełnia warunki określone w ustawie dla zabezpieczenia ryczałtowego „zwykłego”, w wysokości 1 mln zł od każdego pełnego tysiąca ton suszu tytoniowego nabytego w ciągu roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku, jednak nie mniej niż 1 mln zł.

c) Wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji suszu tytoniowego przez pośredniczące podmioty tytoniowe

d) Wprowadzenie regulacji w zakresie zagranicznych podmiotów tytoniowych - posiadanie oddziału lub podmiotu reprezentującego na terytorium RP.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK