| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy akcyzowe. W zamyśle mają ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku ale też uszczelnić system ściągalności. Co się zmieni?

Jeśli właściwy naczelnik urzędu celnego zostanie przez podatnika powiadomiony o zamiarze dokonania zniszczenia wyrobów akcyzowych, tj. piwa i wina, wówczas może udzielić zgody na ich zniszczenie bez obecności przedstawiciela organu podatkowego. Zniszczenie zostanie dokonane w innym miejscu niż skład podatkowy, spełniającym warunki niszczenia wyrobów na podstawie przepisów odrębnych.

27. Wyłączenie z warunku dotyczącego spełnienia cech technicznych i jakościowych określonych w Polskich Normach - wyposażenia ambulansu w wyroby medyczne, w zakresie regulacji dotyczącej zwolnienia od akcyzy samochodu osobowego stanowiącego specjalistyczny środek transportu sanitarnego, przeznaczony do działalności leczniczej.

Zmiana dotycząca wyłączenia z warunku dotyczącego spełnienia cech technicznych i jakościowych określonych w Polskich Normach -wyposażenia ambulansu w wyroby medyczne, związana jest z postulatami przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży ambulansów i chcą skorzystać ze zwolnienia od akcyzy przewidzianego w ustawie o podatku akcyzowym. Zmiana ta spełnia oczekiwania społeczne w tym zakresie i ograniczy obciążenia finansowe podmiotów zajmujących się działalnością leczniczą.

Zobacz też: Aktualny taryfikator punktów karnych 2016 r.

28. Nałożenie na naczelnika urzędu celnego obowiązku wydania na wniosek zainteresowanego podmiotu zaświadczenia stwierdzającego zwolnienie od akcyzy ambulansu drogowego, w celu umożliwienia rejestracji tego pojazdu na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,

29. Wskazanie, iż zmiany Polskiej Normy PN - EN 1789+A1, która określa szczegółowe cechy techniczne i jakościowe jakie powinien posiadać ambulans drogowy, nie powodują zmian w opodatkowaniu akcyzą samochodów osobowych, jeżeli nie zostały określone w ustawie o podatku akcyzowym.

30. Wskazano, iż zmiany Polskiej Normy PN - EN 1789+A1 nie powodują zmian w opodatkowaniu akcyzą samochodów osobowych, jeżeli nie zostały określone w ustawie o podatku akcyzowym.

31. Doprecyzowanie przepisu dotyczącego zwrotu akcyzy w przypadku dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu

osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, poprzez wskazanie, że ta dostawa lub eksport może stanowić przesłankę do zwrotu akcyzy tylko wtedy, jeżeli samochód, który jest wywożony z kraju, nie jest i nigdy wcześniej nie był zarejestrowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »