| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Restrukturyzacja lotniska w Radomiu

Restrukturyzacja lotniska w Radomiu

Prezydent Radomia zdecydował o czasowym wstrzymaniu inwestycji w Porcie Lotniczym Radom. Lotnisko czeka również restrukturyzacja. Czy będą zwolnienia?

Prezydent Radomia zdecydował o tymczasowym wstrzymaniu inwestycji i zakupów na lotnisku w Radomiu. Zapowiedział także restrukturyzację i obniżenie kosztów działalności spółki Port Lotniczy Radom, ograniczenie zatrudnienia oraz współpracę z PPL i PLL LOT.

Trudna sytuacja radomskiego lotniska była omawiana w poniedziałek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Radomiu.

Port lotniczy działa w Radomiu od końca maja ub. roku, ale wciąż nie odbywają się z niego regularne loty. Jak mówił w poniedziałek prezes zarządu spółki Port Lotniczy Radom Tomasz Siwak, prowadzone są rozmowy z kilkoma potencjalnymi przewoźnikami. Siwak nie chciał jednak ujawnić, o jakie linie lotnicze chodzi.

Zobacz też: Co trzeba wyjąć z torby podczas kontroli na lotnisku?

Według prezydenta miasta Radosława Witkowskiego konieczna jest restrukturyzacja i ograniczenie kosztów działalności lotniska, włącznie z ograniczeniem liczby zatrudnionych osób w spółce Port Lotniczy Radom. Roczny koszt utrzymania lotniska w Radomiu wynosi 12 mln zł. Spółka zatrudnia przeszło 140 osób.

Zdaniem Witkowskiego Radom powinien rozważyć wykorzystanie dobrych rozwiązań, jakie zastosowało lotnisko w Zielonej Górze. Jak zaznaczył - na etatach zatrudnionych jest tam około 30 osób, a utrzymanie portu rocznie wynosi 4 mln zł.

Prezydent zdecydował o tymczasowym wstrzymaniu nowych inwestycji i zakupów na lotnisku w Radomiu, do czasu aż nie będzie pewne, że rozpocznie się regularny ruch pasażerski. „Nie chcę doprowadzić do sytuacji, kiedy będziemy się lawinowo zadłużać, przekazywać pieniądze portowi lotniczemu, a ciągle nie będą z niego latać samoloty pasażerskie” – wyjaśnił Witkowski.

Zobacz też: Zwiększono przepustowość lotniska Chopina w Warszawie

Prezydent miasta zapowiedział współpracę z Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze (PPL) w kontekście zarządzania lotniskiem w Radomiu oraz z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT w kontekście operacji lotniczych. Według niego lotnisko w Radomiu mogłoby stanowić – jak to określił - port komplementarny dla lotniska w Warszawie. „Przedstawiciele PPL złożyli nam propozycję podpisania listu intencyjnego dotyczącego stworzenia na Mazowszu „duoportu”, na który składałoby się lotniska im. Chopina w Warszawie i lotnisko w Radomiu” – zaznaczył Witkowski.

Prezydent przypomniał, że spółka zamierza wyemitować 700 tys. akcji o wartości 100 zł każda, które - według planu zarządu - miałby objąć podmiot zewnętrzny. W ciągu kilkunastu lat akcje miałaby z kolei odkupić gmina. Obecnie trwają w tej sprawie negocjacje. Za pieniądze uzyskane z akcji miałyby być wykonane kolejne inwestycje, m.in. budowa płyty postojowej i przebudowa drogi kołowania. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »