| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Dobre wyniki portów w Szczecinie i Świnoujściu

Dobre wyniki portów w Szczecinie i Świnoujściu

Rok 2014 okazał się bardzo dobry dla portów w Szczecinie i Świnoujściu. Oba przeładowały o 3 proc. towarów więcej niż w 2013 r. Osiągnęły także dobre zyski.

Wynik przeładunków w portach jest najlepszy od 35 lat, a osiągnięty zysk jest rekordowy w historii portów - powiedział dziennikarzom wiceprezes Paweł Adamarek.

Na taki wynik złożyły się większe przeładunki w prawie wszystkich grupach towarowych.

Największy wzrost nastąpił w przeładunkach kontenerów - w tej grupie towarowej przeładunki wzrosły o 26 proc. Przeładowano 78 439 tys. TEU (TEU to pojemność standardowego kontenera). Wzrosły także przeładunki z kategorii "inne masowe" o 12,6 - w ubiegłym roku przeładowano 3,25 mln ton tych towarów; większe były także przeładunki drobnicy o 10,1 proc. (10,34 mln ton), drewna o 3,6 proc. (17,4 mln ton), ropy o 3,1 proc. (1,67 mln ton), węgla o 1,6 proc. (4,6 mln ton).

Zobacz też: Co dalej z Lotosem Kolej?

Spadki wystąpiły praktycznie w dwóch grupach - rudy i zbóż.

Do portów w ub.r. zawinęło 6,3 tys. statków, co stanowi 8-proc. wzrost w stosunku do roku 2013.

Choć porty notują znaczny procentowy wzrost przeładunków kontenerów, to przeładunki te stanowią 5 proc. rynku w Polsce, więc jest jeszcze pole do działania - przekonywał Adamarek. Jego zdaniem, jest też szansa na wzrost przeładunków zbóż, gdy znajdzie się nowy operator największego w kraju portowego elewatora Ewa.

Wiceprezes przypomniał, że Zarząd nadal pozostaje krajowym liderem w przeładunku węgla i samodzielnym liderem w przeładunkach rudy.

Zespół portowy realizuje od 2008 r. plan modernizacji o łącznej wartości blisko 600 mln zł. Poprawiona i unowocześniona została infrastruktura portowa, co w efekcie podniosło konkurencyjność portu. Inwestycje poprawiają też dostęp do portów od strony lądu.

Zobacz też: Eurolot przestanie latać z końcem marca 2015 r.

Zmodernizowano m.in. drogi portowe oraz linie kolejowe. W br. ma się zakończyć budowa na terminalu promowym w Świnoujściu szóstego stanowiska dla promów. Także w Świnoujściu w br. roku uruchomiony ma być terminal LNG.

Na dalsze inwestycje w latach 2015-2022 spółka planuje przeznaczyć około 1,3 mld zł, z tego w samym 2015 r. ponad 123 mln zł.

Jak zapowiedział prezes ZMPSiŚ Zbigniew Miklewicz, jeśli zostanie zrealizowany projekt pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście, wówczas w porcie szczecińskim, zostaną przebudowane dwa baseny portowe, tak by mogły do nich wpływać dwa razy większe jednostki niż obecnie.

Plany przebudowy dotyczą też stanowisk na terminalu promowym w Świnoujściu, by i tam mogły cumować większe statki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »