| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Stawka VAT dla usługi transportowej wykonywanej na terytorium kraju będącej częścią usługi transportu międzynarodowego

Stawka VAT dla usługi transportowej wykonywanej na terytorium kraju będącej częścią usługi transportu międzynarodowego

Firma transportowa wykonała usługę transportu towarów z Medyki do Krakowa, w ramach ich przemieszczania z Ukrainy do Polski. Jaką stawką VAT należy opodatkować tego typu usługę?

Do usług transportu międzynarodowego (pod warunkiem posiadania określonych dokumentów) znajduje zastosowanie stawka podatku VAT 0%. W ustawie o VAT wyszczególnione sytuacje, w których ma miejsce usługa transportu międzynarodowego. O tego typu usłudze można przykładowo mówić w przypadku przemieszczania towarów z terytorium państwa trzeciego (niebędącego członkiem Unii Europejskiej) do kraju (Polski). Nie stanowi natomiast usługi transportu międzynarodowego, przewóz towarów na terytorium kraju, tak jak ma to miejsce w analizowanej sytuacji, gdzie towary przemieszczane są na obszarze Polski, z Medyki do Krakowa. Warto jednak zwrócić uwagę, że transport na terenie kraju odbywa się w ramach przewozu towarów z Ukrainy do Polski, a więc w ramach transportu międzynarodowego.   

Zobacz też: Rozpoczną testy systemu e-booking dla ciężarówek

Na podstawie regulacji zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, preferencyjną 0% stawkę podatku VAT stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Możliwość skorzystania ze stawki 0% uzależniona jest jednak od posiadania przez świadczącego usługę określonych dokumentów, do których należą: list przewozowy lub dokument spedytorski, stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika/spedytora. Jednocześnie w przypadku transportu towarów importowanych, oprócz wyszczególnionych powyżej dokumentów, należy także dysponować dokumentem potwierdzonym przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi transportu do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.         

Zobacz też: Pierwsza jazda Kia Sorento 2015 2.2 CRDi 200 KM aut.

W przedstawionym stanie faktycznym usługa transportu towarów z Medyki do Krakowa stanowi część usługi transportu międzynarodowego (towary przemieszczane są z Ukrainy do Polski). Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że firma transportowa może zastosować stawkę VAT 0%, jeżeli będzie posiadała list przewozowy, odpowiednią fakturę, a także dokument potwierdzony  przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi transportu do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Funkcję ostatniego z dokumentów (dokument potwierdzony przez urząd celny) może pełnić poświadczone zgłoszenie celne. Należy jednak zweryfikować czy poświadczone zgłoszenie celne wskazuje, że usługa transportowa została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Warto podkreślić, że zastosowanie stawki VAT 0% możliwe będzie jedynie w przypadku posiadania wszystkich (a nie tylko niektórych) wymaganych dokumentów. Brak choćby jednego będzie skutkował wyłączeniem możliwości skorzystania z preferencyjnej i koniecznością zastosowania stawki podstawowej VAT wynoszącej 23%.  

Tekst: Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Lorenc

ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »