reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > PKP Cargo ma juz ponad 50% udziału w rynku pod względem masy

PKP Cargo ma juz ponad 50% udziału w rynku pod względem masy

Statystyki GUS wykazują jasno, że polski przewoźnik kolejowy osiągnął we wrześniu ponad 50% udziału w rynku pod względem masy.

We wrześniu udział Grupy w rynku pod względem pracy przewozowej wyniósł 57,91 proc., a pod względem masy 50,33 proc. Obie wartości urosły względem wyników w sierpniu – odpowiednio o 1,6 pp. i 0,7 pp. Narastająco po dziewięciu miesiącach udział przewoźnika w  rynku wyniósł 56,93 proc. pod względem pracy przewozowej i 48,25 proc. pod względem masy. Oba wyniki są słabsze niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku odpowiednio o 2,66 pp. i 0,93 pp. Jednak z miesiąca na miesiąc przedsiębiorstwo systematycznie zwiększa swój udział w rynku.

Zobacz też: Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT

– Cieszy nas stały wzrost udziału (...) w rynku na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy, bo widać efekty ciężkiej pracy oraz zmian organizacyjnych w firmie. Funkcjonujemy w otoczeniu pełnym wyzwań – weszliśmy w okres szczytu przewozowego, nasze pociągi jeżdżą wolniej z powodu prowadzonych prac modernizacyjnych na sieci kolejowej, a do tego branża górnicza, największy klient PKP CARGO, zmaga się z własnymi problemami. Dokładamy wszelkich starań, by zachować elastyczność w obsłudze klientów w obliczu tych okoliczności – mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych.

Z powodu problemów branży węglowej 2014 rok jest nietypowy pod względem przewozów towarów koleją. Spadająca cena na światowych rynkach powoduje załamanie eksportu polskiego węgla za granicę, przekładając się na jego niższe przewozy. Jeśli chodzi o PKP CARGO, przewozy węgla w pierwszej połowie roku w kraju, imporcie i tranzycie wzrosły o 7 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, podczas gdy przewozy w eksporcie zmalały o 16 proc. W tym samym czasie rynek przewozów towarów koleją z wyłączeniem węgla kamiennego urósł o 5 proc., a polski przewoźnik zwiększył przewozy w tej kategorii o 6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Dzięki aktywnej polityce handlowej dziura po węglu została częściowo zapełniona m.in. przewozami kruszyw i materiałów budowlanych (wzrost o 33% rdr pod względem masy w pierwszej połowie 2014 roku) oraz drewna i płodów rolnych (wzrost o 26% rdr pod względem masy w tym samym okresie).

Zobacz też: Opłata przystankowa a podatek VAT (jest czy go nie ma?)

Grupie PKP CARGO udało się uzyskać dobry wynik we wrześniu, mimo występowania utrudnień na sieci kolejowej, na które firma nie ma wpływu. Na jej funkcjonowanie wpływają nie tylko remonty i modernizacje prowadzone przez PKP PLK, ale także inne wydarzenia, takie jak strajk maszynistów niemieckiego przewoźnika DB Schenker, prowadzony na początku tego tygodnia. Efektem strajków niemieckich kolejarzy były zastoje na przejściach granicznych pomiędzy Polską a Niemcami. W szczytowym momencie w kolejce na przejściach stało łącznie nawet 20 pociągów polskiego przewoźnika.

Źródło: Materiały prasowe PKP CARGO

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

We wrześniu PKP CARGO ponownie przekroczyło barierę 50 proc. udziału w rynku pod względem masy.
We wrześniu PKP CARGO ponownie przekroczyło barierę 50 proc. udziału w rynku pod względem masy.

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama