reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Kabotaż w UE

Kabotaż w UE

Dla wielu polskich przewoźników przewozy kabotażowe w Niemczech i w Francji stały się całkiem dochodową opcją. Niniejszy artykuł ma celu przybliżenie zasad, na których taki przewóz może się odbywać przez przewoźników z Polski na terytorium UE.

O transporcie kabotażowym w ruchu drogowym (i tylko taki jest przedmiotem niniejszego artykułu) mówimy, jeśli przedsiębiorca transportowy świadczy usługę transportu krajowego w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej nie mając siedziby w tym kraju. Czyli np. polski przewoźnik przyjmuje zlecenie transportu z Berlina do Monachium.
Ramy prawne dla kabotażu stanowią Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr. 1072/2009 wraz z rozporządzeniami krajowymi, które jedynie doprecyzowują postanowienia ww. Rozporządzenia UE. Przewóz kabotażowy w krajach UE dozwolony jest jedynie zgodnie z tymi przepisami. Dziś nie mamy więc do czynienia z absolutnym zakazem kabotażu dla przewoźników z UE a jedynie z ograniczeniami.

Przewóź kabotażowy przeprowadzić może każdy, kto posiada koncesję wspólnotową w rozumieniu przepisów Rozporządzenia (WE) 1072/2009.
Przewoź kabotażowy w rozumieniu ww. przepisów dopuszczony jest w dwóch wariantach: kabotaż w kraju pierwszego rozładunku przewozu międzynarodowego oraz kabotaż w innych krajach członkowskich po rozładunku przewozu międzynarodowego. Należy być świadomym tego, że kabotaż rozumiany w ten sposób (i tylko taki dopuszczony jest w UE) nierozłącznie związany jest z transportem międzynarodowym. Bowiem dopuszcza się przewóź kabotażu tylko w następstwie przewozu międzynarodowego – w myśl zasady, że powrót bez ładunku dla przewoźnika jest nieekonomiczny a dla środowiska szkodliwy. Nie możliwe jest zatem świadczenie usług na terenie innego kraju UE bez wcześniejszego przewozu międzynarodowego. Ze względu na swoją konstrukcję kabotaż ma charakter krótkotrwałego świadczenia usług przez przewoźnika z jednego kraju w drugim kraju członkowskim.

Ponadto terminem kabotażu określa się jedynie transport krajowy – zatem ładunek i rozładunek nastąpić muszą na terytorium jednego kraju. Jeśli polski przewoźnik załaduje fracht w Berlinie a miejscem przeznaczenia jest Poznań, to nie mamy do czynienia z kabotażem tylko znów z przewozem międzynarodowym. 

Dokumenty niezbędne (które kierowca zawsze musi mieć przy sobie) aby udokumentować, że nastąpił przewóz międzynarodowy oraz że spełnione są warunki dla kabotażu są:
1. List CMR z pierwszego przewozu, jakim był przewóz międzynarodowy na teren drugiego kraju UE
2. List przewozowy (lub podobny dokument) dla każdego transportu kabotażowego, z którego wynikają dane i podpis nadawcy, przewoźnika, odbiorcy (po dostawie wraz z podpisem i miejscem rozładunku), adres dostawy, opis ładunku (towaru), waga bądź inne określenia ilości. List bądź dokument taki musi zawierać również numery rejestracyjne pojazdu, którym dokonuje się danego przewozu.
Dokumenty mogą mieć formę elektroniczną, należy jedynie pamiętać o tym, że informacje muszą być dostępne na miejscu w razie kontroli przez organy kontrolujące ruch drogowy lub transport drogowy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama