Kategorie

Powrotny import towarów, a prawo do odliczenia podatku VAT

import, eksport
import, eksport
ShutterStock
Spółka wysyła towar za granicę, a odbiorca reklamuje dostawę i odsyła z powrotem do Polski. Zwrócony towar zostanie sprzedany innemu kontrahentowi. Jak w takim przypadku rozliczać VAT?

Pytanie

Spółka Alfa dokonała eksportu swoich wyrobów do Australii. Jednakże klient zareklamował towar i odesłał go do Polski (zwrot towarów). Spółka dokonała zgłoszenia celnego zareklamowanych towarów (w ramach procedury dopuszczenia tych towarów do obrotu na terytorium Polski). Na dokumencie celnym naliczono należności celne oraz kwotę podatku od towarów i usług. Podatnik poinformował, że klient otrzymał nowe towary, spełniające jego wymagania (w ramach nowej dostawy). Natomiast towar zwrócony Podatnikowi ma zostać sprzedany jako towar handlowy innemu kontrahentowi.

Spółka Alfa powzięła wątpliwość czy na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest uprawniona do odliczenia podatku wynikającego z otrzymanego dokumentu celnego.

Odpowiedź

Reklama

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT import towarów podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Definicja importu towarów została określona w art. 2 pkt 6 tj ustawy. Czytamy w niej, że przez import towarów należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (Polski). Podatnikiem z tytułu importu jest podmiot, na którym ciąży obowiązek uiszczenia cła (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż Spółka Alfa dokonując przywozu towarów z Australii do Polski, co do których istniał obowiązek uiszczenia przez nią cła, stała się podatnikiem podatku VAT z tytułu importu tych towarów (miał bowiem miejsce ich przywóz). Obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, które zostały objęte procedurą celną dopuszczenia do obrotu powstaje z chwilą powstania długu celnego (art 19 ust. 7 ustawy o VAT). Jednocześnie, podatnicy dokonujący importu towarów są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku VAT, z uwzględnieniem obowiązujących stawek (art. 33 ust. 1 ustawy o VAT).

Reklama

Przechodząc do regulacji prawnych umożliwiających odliczenie podatku naliczonego, wskazać należy iż unormowania te zostały określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W przepisie tym czytamy, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie w jakim nabyte towary lub usługi służą do działalności opodatkowanej. Natomiast kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 86 ust. ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, stanowi suma kwot podatku VAT wynikająca z dokumentu celnego.

Zdaniem Autora, prawo do odliczenia ww. podatku naliczonego Spółce Alfa przysługuje. Ze stanu faktycznego sprawy wynika bowiem, że dokonany import towarów ma zasadniczo służyć działalności opodatkowanej Spółki (jej przejawem będzie sprzedaż tego towaru innemu nabywcy; taki jest bowiem zamiar podatnika). Zatem niewątpliwie spełniony jest warunek wykazania związku z działalnością opodatkowaną Spółki Alfa. Z ww. uprawnienia Spółka może skorzystać w deklaracji składanej za okres, w którym dokument celny został przez nią otrzymany albo za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (vide art. 86 ust. 10 pkt 1 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT).

Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT, ECDDP Sp. z o.o.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?