| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Wzrost kosztów to największa bolączka rynku TSL

Wzrost kosztów to największa bolączka rynku TSL

To, co czeka branżę TSL w roku 2012 to dalszy wzrost kosztów prowadzenia działalności i poszukiwanie rozwiązań do ich optymalizacji. Jaki był dla branży 2011 rok?

Kurierzy bez spadków

Rynek przesyłek kurierskich i ekspresowych był tą grupą przedsiębiorstw w sektorze usług TSL, które najlepiej radziły sobie w tym roku. Na co wpływ niewątpliwie ma niesłabnący wzrost sprzedaży internetowej a za tym rozwój usług e-commers. Na ich rozwój wpływa w dużej mierze wzrost świadomości konsumenckiej. Coraz więcej paczek migruje z segmentu B2B do B2C, co ma z jednej strony związek ze zmianą zwyczajów zakupowych, a z drugiej jest wynikiem atrakcyjniejszej oferty sklepów internetowych.

Rynkiem kurierskim podobnie jak w całym transporcie drogowym, zachwiało wprowadzenie e-myta, bo w znacznym stopniu zwiększyło koszty tych usług. 

- Musieliśmy wprowadzać dopłaty do naszych paczek, gdyż zmieniła się struktura kosztów - podniosły się nawet o kilka procent. Nie spodziewaliśmy się tak wysokich wzrostów, bowiem do ostatniej chwili trudno było je ostatecznie oszacować. Mimo to, mamy pozytywne nastawienie i liczymy na dalszy rozwój. Jednocześnie mocno stawiamy na optymizm konsumentów - komentuje Rafał Nawłoka prezes zarządu DPD Polska.

To czego najbardziej obawiają się firmy z rynku KEP to nieprzewidywalność przepisów - brak kształtu nowej ustawy o prawie pocztowym nie pozwala na snucie długoterminowych planów. 

Kropla optymizmu?

W tej całej sytuacji firmy z branży TSL upatrują również swoich szans. Operatorzy logistyczni z niezagrożoną pozycją finansową oraz mający globalny zasięg będą mieli siłę przetargową wśród klientów, szukających stabilnego wsparcia i terminowego dostarczenia swoich towarów. To czego obawiają się przedsiębiorcy to dalsze spowolnienie gospodarcze w strefie euro, wpływające na ograniczenie ruchu międzynarodowego – w szczególności związanego z importem.

W 2012 roku minusem dla branży będzie też zapowiadany kolejny wzrost cen paliwa, a także włączenie do sieci dróg płatnych kolejnych odcinków tras krajowych.

- Obniżane prognozy gospodarcze przez instytucje rządowe i finansowe świadczą o wysokim stopniu ostrożności w ocenach. Z drugiej strony wolniejsze tempo rozwoju gospodarczego to przekornie szansa dla firm umiejących szybko reagować na zmienne potrzeby i potrafiących zaoferować kompleksowe, optymalne rozwiązania w różnych obszarach usług TSL. Utrzymywanie wyoskiego poziomu świadczonych usług przy ciągłej presji na poziom cen ze strony klientów będą stanowiły istotne wyzwania dla firm branży TSL - prognozuje Jacek Machocki prezes zarządu Pekaes SA.

Wszyscy zgodnie podkreślają, że najważniejsze będzie partnerskie podejście i obustronna odpowiedzialność za zmiany, które będą następowały w gospodarce w nadchodzącym roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »