reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Transport > Brexit a EORI. Co musisz wiedzieć?

Brexit a EORI. Co musisz wiedzieć?

Z punktu widzenia brexitu kluczowe staje się pojęcie numeru EORI. Czemu ma znaczenie dla transportu i jak go zdobyć?

EORI: co to jest?

Numer EORI jest obowiązkowy w sytuacji, w której przedsiębiorca dokonuje obrotu towarów z państwem spoza Unii Europejskiej. I takim właśnie krajem od 1 stycznia 2021 roku stanie się Wielka Brytania. To na jego podstawie składa się deklaracje celne oraz realizuje wszelkie formalności przed organami celnymi. Numer EORI jest nadawany w tym kraju, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorcy - eksportera, a nie przewoźnika.

EORI: kto musi mieć numer?

Numer EORI od 1 stycznia 2021 roku musi posiadać każda firma, która będzie chciała kontynuować obrót towarów z Wielką Brytanią. Bez niego eksport nie będzie możliwy.

Z dniem 1 stycznia 2021 r. numery EORI nadane w Wielkiej Brytanii (rozpoczynające się literami GB) zostaną unieważnione. Podmioty posiadające taki numer, zamierzające dalej prowadzić działalność podlegającą formalnościom celnym, muszą uzyskać nowy numer EORI  w jednym z krajów członkowskich UE. - taką adnotację można znaleźć w serwisie puesc.gov.pl.

Ile trwa uzyskanie EORI?

Tak naprawdę numer EORI może zostać nadany od ręki - tj. po kilku minutach od wypełnienia stosownej deklaracji na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) - zakładając, że eksporterem jest firma z Polski. Czasami czas nadania oznaczenia identyfikacyjnego może zostać wydłużony. Dzieje się tak jednak głównie wtedy, gdy organ celny musi sprawdzić dodatkowe informacje na temat przedsiębiorcy.

Gdzie złożyć wniosek o EORI?

W przypadku firm eksportujących towary do Wielkiej Brytanii i posiadających siedzibę w Polsce, wniosek o nadanie numeru EORI należy złożyć na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) - www.puesc.gov.pl. W przypadku firm zarejestrowanych w innych krajach, zajmują się tym zagraniczne organizacje.

Jak sprawdzić numer EORI?

Numer EORI po 1 stycznia 2021 roku powinni weryfikować przewoźnicy. W ten sposób unikną problemów podczas ewentualnych kontroli granicznych w czasie przewozu Wielkiej Brytanii. Jak dokonać weryfikacji? W serwisie ec.europa.eu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Brexit a EORI
Brexit a EORI

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dagmara Jagodzińska

Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama