reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Spedycja > Agencja celna będzie przedstawicielem podatkowym

Agencja celna będzie przedstawicielem podatkowym

Agencje celne będą mogły być przedstawicielami podatkowymi dla rozliczeń VAT. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy zmieniającej ustawę o VAT, który ma wejść w życie 1 kwietnia 2011 r.

Pełnienie przez agencję celną funkcji przedstawiciela podatkowego oraz otrzymanie uprawnień do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (dalej: projekt ustawy).

Obowiązujące przepisy

Obecnie przedstawicielem podatkowym może być podmiot, który jest uprawniony do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego zgodnie z przepisami o doradztwie podatkowym lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości – § 2 pkt 4 rozporządzenia ministra finansów z 16 kwietnia 2004 r. w sprawie przedstawiciela podatkowego (dalej: rozporządzenie).

Charakter i zakres zmiany

Projekt ustawy zakłada umożliwienie agencji celnej pełnienie funkcji przedstawiciela podatkowego w VAT również w sytuacji, gdy agencja celna nie jest uprawniona do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego zgodnie z przepisami o doradztwie podatkowym lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości. Co ważne, po zmianach agencja celna będzie mogła wykonywać czynności w zakresie prowadzenia, w imieniu i na rzecz podatników, dla których pełni funkcję przedstawiciela podatkowego, dokumentacji i ewidencji na potrzeby VAT oraz sporządzania, w imieniu i na rzecz tych podatników, deklaracji podatkowych i informacji podsumowujących.

Zwolnienie agencji celnej z posiadania uprawnień do wykonywania doradztwa podatkowego lub usługowego prowadzenia ksiąg nie będzie dotyczyć wszystkich sytuacji. Taka agencja będzie mogła być przedstawicielem dla podatnika, który dokonuje na terytorium Polski wyłącznie importu towarów, przemieszczanych następnie do innego państwa członkowskiego. Ponadto wywóz tych towarów z terytorium Polski musi być dokonywany przez ich importera w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Skutki zmiany

Wszystkie konieczne formalności podatkowe związane z dalszym przemieszczaniem towaru do innego państwa członkowskiego będzie również mógł wypełnić za wyżej wskazanego podatnika przedstawiciel podatkowy (agencja celna). Agencja celna będzie mogła również rozliczać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, która będzie następowała w wyniku importu.

Ponadto w projekcie ustawy określono szczegółowo warunki, jakie musi spełnić agencja celna, aby zostać przedstawicielem podatkowym (obecnie umieszczone są w § 2 pkt 1–4 rozporządzenia). Zgodnie z projektowanym brzmieniem art. 15 ust. 8 ustawy o VAT przedstawicielem podatkowym może być osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, posiadająca siedzibę na terytorium kraju, lub osoba fizyczna posiadająca stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju, jeżeli łącznie spełnia następujące warunki:

1) jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny,

2) przez ostatnie 24 miesiące nie posiadała zaległości we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie w każdym podatku odpowiednio 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość,

3) wymóg, aby przez ostatnie 24 miesiące osoba fizyczna będąca podatnikiem, a w przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi – osoba będąca wspólnikiem spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, członkiem władz zarządzających, głównym księgowym nie została prawomocnie skazana na podstawie ustawy – Kodeks karny skarbowy za popełnienie przestępstwa skarbowego.

W związku z wprowadzeniem zmian w ustawie o VAT minister finansów przedstawił również nowy projekt rozporządzenia w sprawie przedstawiciela podatkowego.

Podstawa prawna

● Art. 15 ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1726.

● § 2 pkt 4 rozporządzenia ministra finansów z 16 kwietnia 2004 r. w sprawie przedstawiciela podatkowego – Dz.U. z 2004 r. nr 66, poz. 609.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama