| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > W dobie kryzysu istotne jest, na ile narzędzia IT będą wspomagać optymalizację kosztów

W dobie kryzysu istotne jest, na ile narzędzia IT będą wspomagać optymalizację kosztów

Firmy, mające duże magazyny potrzebują skomplikowanych systemów, które zoptymalizują procesy zachodzące w magazynie. Mniejsze spółki, najczęściej potrzebują podstawowych funkcjonalności WMS.

Rynek magazynowy jest dość zróżnicowany jeżeli chodzi o wymagania pod względem rozwiązań IT. Większe firmy, posiadające duże magazyny, potrzebują bardziej skomplikowanych systemów, które zoptymalizują procesy zachodzące w magazynie, a w połączeniu z pozostałą infrastrukturą IT będą oddziaływać na wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. Mniejsze spółki, najczęściej potrzebują zaledwie podstawowych funkcjonalności WMS.

Systemy klasy WMS, również na polskim rynku, powoli stają się elementem niezbędnym w wyposażeniu każdego magazynu. Jakkolwiek znajdziemy niewielkie magazyny, które cały czas funkcjonują przy pomocy „kartki i ołówka”, tak te nowo powstałe są standardowo wyposażane w WMS. Warto zauważyć, że nowoczesne rozwiązania tego typu (np. Astro WMS Consafe Logistics), są w pełni skalowalne i indywidualnie dostosowywane pod potrzeby klienta. Zaletą tego typu rozwiązań jest to, że ich moduły można rozszerzać wraz ze wzrostem firmy, która z niego korzysta.

Dostawcy rozwiązań WMS oferują także bardziej budżetowe rozwiązania, dla firm o mniejszym potencjale rozwoju. Są to gotowe aplikacje, których implementacja wymaga pewnej zamiany ról. Mianowicie w tym przypadku to klient musi przemodelować procesy we własnej firmie, tak, żeby WMS okazał się w pełni efektywny. Wdrożenie tego typu jest dużo tańsze i implementowane jest niemal natychmiastowo.

Rozwiązania WMS rozwijają się przede wszystkim pod kątem zapewnienia jeszcze większego przyśpieszenia i optymalizacji wykonywanych procesów, eliminowania błędów i jak największego ułatwienia użytkowania. Perspektywą rozwoju branży jest z pewnością technologia RFID wykorzystywana w rozwiązaniach WMS. Radio Frequency IDentification to system do kontroli przebiegu towarów za pomocą fal radiowych z wykorzystaniem specjalnych układów elektronicznych (tzw. tagów), przytwierdzonych do przedmiotów. Wadą tego rozwiązania są dość wysokie koszty w stosunku do tradycyjnych kodów kreskowych, jednak w najbliższym czasie możemy spodziewać się stopniowego rozwoju systemów RFID, głównie dzięki zmniejszającym się cenom tagów i możliwości ich wielokrotnego użycia. Warto zauważyć, że niektóre przedsiębiorstwa widzą w tej technologii przewagę konkurencyjną ze względu na wyższy poziom bezpieczeństwa i dostępności informacji, a także innowacyjność i dodatkowe możliwości płynące z jej zastosowania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »