| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Logistyka > Magazynowanie > C&W: Mniej pustostanów to wyższe stawki za magazynowanie

C&W: Mniej pustostanów to wyższe stawki za magazynowanie

W Warszawie metr kwadratowy powierzchni magazynowej kosztuje średnio 5,8 euro miesięcznie. W Łodzi stawka wynosi średnio 4,5 euro. Cushman & Wakefield podsumował rynek magazynowy.

Kiedy wynajęto najwięcej

W pierwszym półroczu 2011 r. wolumen transakcji wyniósł blisko 941.000 mkw. Najwięcej wynajmowano w drugim kwartale, kiedy wynajęto 543.000 mkw.

Kto szuka magazynu

Niezmiennie najwyższy udział w popycie mieli operatorzy logistyczni (37%), firmy z branży elektronicznej (14%) oraz motoryzacyjnej (10%). Najbardziej aktywnym deweloperem był Prologis. Firma ma 40% udział w rynku. Blisko połowę transakcji stanowią odnowienia. Na kolejnych miejscach znaleźli się Panattoni (18%), Goodman (8%) oraz SEGRO (6,5%). Najwięcej magazynów buduje się obecnie na Górnym Śląsku (81.000 mkw.), we Wrocławiu (66.000 mkw.) i Polsce Centralnej (54.000 mkw.).

Gdzie najwięcej pustostanów

Na koniec czerwca 2011 r. współczynnik pustostanów wyniósł 12,9%, co oznacza spadek o 2,1 pkt proc. w porównaniu z końcem ubiegłego roku.

Dostępnych magazynów ubyło we wszystkich regionach, a najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej dotyczył Krakowa (0,6%), Poznania (4,6%) i Trójmiasta (5,8%).

Najwyższy jest w Szczecinie (63%), dotyczy on jedynego istniejącego w tym regionie parku Prologis Park Szczecin.

Ile kosztuje magazyn

Im mniej pustostanów tym wyższe czynsze. Dotyczy to bez wyjątku wszystkich regionów w Polsce. Najdrożej jest w miastach, w ich granicach administracyjnych. Tu ceny są wyraźnie wyższe niż w strefie podmiejskiej.

W miejskiej strefie Warszawy dochodzą do 5,8 EUR/mkw./miesiąc, a w Łodzi do 4,5 EUR/mkw./miesiąc. Dla pozostałych regionów stawki wynoszą średnio od 3 do 4 EUR/mkw./miesiąc. Jednocześnie stawki zróżnicowały się w zależności od lokalizacji, np. czynsze w rejonie Pruszkowa i Ożarowa pod Warszawą są o kilkadziesiąt eurocentów wyższe niż w rejonie Błonia.

źródło: Cushman & Wakefield

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK