| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Jazda rowerem. Jak zachować się na chodniku i na drodze? Jak jeździć rowerem w ruchu miejskim po chodniku, ścieżce rowerowej i drodze?

Jazda rowerem. Jak zachować się na chodniku i na drodze? Jak jeździć rowerem w ruchu miejskim po chodniku, ścieżce rowerowej i drodze?

Jadąc rowerem wśród samochodów i pieszych stajemy się uczestnikiem ruchu drogowego. W związku z tym na rowerzystów nałożone są obowiązki i zakazy, których muszą przestrzegać. Mają też jednak swoje prawa, których mogą wymagać od innych uczestników ruchu.

Rower jadący prosto ma bezwzględne pierwszeństwo przed samochodem w przypadku, gdy kierowca samochodu skręca w prawo i przecina ścieżkę rowerową, wyznaczony pas dla rowerów, a nawet gdy jedzie pasem ruchu obok rowerzysty, który ma zamiar jechać na wprost. Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy samochód dojeżdża do drogi głównej i napotyka znak ustąp pierwszeństwa przejazdu. Ten znak zobowiązuje go wówczas także do przepuszczenia rowerzysty jadącego ścieżką rowerową.

Rowerzysta musi natomiast ustąpić pierwszeństwo samochodom, jeżeli włącza się do ruchu. Takie zachowanie obejmują także przypadki, gdy wjeżdża z pobocza lub ścieżki rowerowej na ulicę.

Jazda po drodze

Rowerzyści jadący po drodze muszą trzymać się prawej skrajni jezdni, chyba, że wjeżdża na skrzyżowanie pasem, który umożliwia opuszczenie krzyżówki w więcej niż jednym kierunku - wtedy dozwolona jest jazda środkiem pasa.

Dopuszczone jest poruszanie się rowerem obok innego rowerzysty, "jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Pamiętajmy również o tym, że jadąc rowerem musimy trzymać kierownicę przynajmniej jedną ręką, a nogi mają być oparte na pedałach. Nie możemy również chwytać się innych pojazdów.

Zobacz też: Czy można jeździć quadem po lesie? Gdzie można wjechać?

Jeżeli samochody stoją na skrzyżowaniu lub poruszają się powoli w korku, mamy prawo je wyprzedzać prawą stroną drogi. Jednocześnie istnieją też odstępstwa od przymusu jechania rowerem po prawej stronie drogi. Dotyczy to obszaru przed skrzyżowaniami, gdzie obecnie możemy przejechać na środek drogi i ustawić się do skrętu w lewo. Jeżeli przed skrzyżowaniem znajduje się obszar tzw. śluzy dla rowerów, mamy prawo ustawić się w oczekiwaniu na zielone światło obok innych rowerzystów.

Przewozimy dzieci na rowerze

Jeżeli przewozimy dziecko, które ma poniżej siedmiu lat, musimy rower wyposażyć w siodełko dla dzieci. W innym przypadku możemy zostać ukarani mandatem. Dziecko może być obecnie przewożone również w przyczepce rowerowej. Jednocześnie w ustawie znajdziemy zapis, który pozwala na przewożenie dzieci na rowerze lub wózku rowerowym (przyczepce), tylko osobom, które ukończyły siedemnasty rok życia. Pamiętajmy także, że jeżeli dziecko starsze niż dziesięć lat jedzie na swoim rowerze, zatrzymujący nas policjant będzie wymagał okazania karty rowerowej.

Oprócz zasad panujących na drodze ważne jest też wyposażenie roweru. Prawo o ruchu drogowym określa, że rower musi posiadać przednią lampkę o świetle białym lub żółtym, tylną o świetle czerwonym, a także światełka odblaskowe. Obligatoryjne jest także posiadanie hamulców.

Jeżeli wybieramy się na wycieczkę dużą grupą, musimy pamiętać o tym, że taka kolumna nie może przekroczyć piętnastu rowerów. Kierowca samochodu, który wyprzedza naszą kolumnę, nie może doprowadzić „siłą” do jej rozdzielenia. Natomiast my jadąc w takiej kolumnie musimy trzymać się prawej strony i jechać jeden za drugim.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »