REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poduszka powietrzna dla motocyklisty - rodzaje zabezpieczeń

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Poduszka powietrzna w Hondzie Gold Wing spełnia swoją rolę. Pomaga w tym masywna konstrukcja motocykla i pozycja kierowcy za kierownicą.
Poduszka powietrzna w Hondzie Gold Wing spełnia swoją rolę. Pomaga w tym masywna konstrukcja motocykla i pozycja kierowcy za kierownicą.
/
ADAC

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku występuje kilka rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa motocyklistów. Choć nie gwarantują przeżycia wypadku to w sposób zdecydowany zwiększają prawdopodobieństwo, że tak się stanie.

Poduszka powietrzna w motocyklu

Pierwsze próby w Europie z wprowadzeniem poduszki powietrznej do motocykla sięgają 1986 roku i firmy BMW, która eksperymentowała z modelem R 1100. Później swój projekt przedstawiła Honda we flagowym krążowniku szos czyli Gold Wingu i od 2007 roku standardowo wyposaża ten model w poduszkę powietrzną.

REKLAMA

Zobacz też: Automatyczna skrzynia biegów w motocyklach Hondy

Poduszka powietrzna w kasku

Poduszka powietrzna w kasku to system podobny do rozwiązania Hans stosowanego m.in. w Formule 1, a kilka lat temu znalazł zastosowanie w motocyklach. Komputer systemu APC umieszczony został pod siedzeniem jednośladu. Za pomocą odpowiednio rozmieszczonych czujników monitoruje co dzieje się z motocyklistą podczas jazdy. W razie grożącemu kierowcy upadku, błyskawicznie napompowany zostaje powietrzny kołnierz, chroniący kręgi szyjne motocyklisty. Cena ok. 600 Euro

Kamizelka powietrzna

Według badań m.in. automobilklubu ADAC jednym z najskuteczniejszych rozwiązań chroniących motocyklistę w trakcie wypadku jest kamizelka Dainese D-air Street. Zespół komór powietrznych w kamizelce Dair Street napełnia się w czasie 45 milisekund, co pozwala znacznie złagodzić skutki samego uderzenia w inny pojazd, a nie tylko upadku kierowcy jednośladu. Mankamentem systemu jest konieczność wyposażenia pojazdu w zestaw czujników oraz sterownik z modułem aktywującym poduszkę powietrzną. Cena ok. 1200 Euro

Zobacz też: Nowa Honda CRF250M

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inną kamizelką chroniącą kierowcę jednośladu w trakcie wypadku jest Helite AirNest Jacket. Zakładana na strój motocyklowy wymaga tylko przymocowania za pomocą specjalnej linki do motocykla. W chwili wypadku linka ulega zerwaniu, aktywując tym samym poduszkę powietrzną. Wadą w porównaniu do Dainese D-air Street jest dłuższy czas reakcji – 280 milisekund to oznacza, że w chwili uderzenia o auto nie zdąrzy się otworzyć. Zabezpieczy jednak ciało przed skutkami uderzenia o ziemię. Cena ok. 550 Euro.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

REKLAMA

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA