REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak poradzić sobie z zamarzającymi linkami i cięgłami? Poradnik

Jakubowski Ryszard
Zapobieganie zamarzaniu cięgieł jest proste. Należy je przed zimą solidnie nasmarować gęstym smarem.
Zapobieganie zamarzaniu cięgieł jest proste. Należy je przed zimą solidnie nasmarować gęstym smarem.

REKLAMA

REKLAMA

Podczas jazdy po mokrej nawierzchni komora silnika jest nieustannie ochlapywana wodą, wyrzucaną spod kół samochodu. Spora jej część odparowuje w wyniku ciepła, jakiego dostarcza pracujący silnik, a następnie może dostać się do wnętrza cięgieł i tam zamarznąć.

Na zamoczenie narażone są najbardziej te cięgła, których metalowy pancerz jest osłonięty plastikową koszulką. Jeżeli jest ona uszkodzona, co często się zdarza, a teflonowa wykładzina wnętrza pancerza poprzecierana, wówczas woda ma ławy dostęp do jego wnętrza. Jej obecność nie jest groźna w tych cięgłach, które stale lub często pracują, takich jak linka prędkościomierza itp. O wiele gorzej wygląda sprawa w przypadku tych cięgieł, które są używane sporadycznie, raz na dzień lub rzadziej.

REKLAMA

Zobacz również: Opel Omega: naprawa hamulca ręcznego

REKLAMA

Najbardziej narażone na zamoczenie, a tym samym na zamarznięcie, są linki hamulca ręcznego. Na szczęście są one dostosowane do przenoszenia bardzo dużych sił, więc w skrajnym przypadku silne szarpnięcie za dźwignię skruszy znajdujący się w nich lód. Mimo to warto korzystać z tego hamulca nawet na krótkich postojach. Natomiast zaciągnięcie go na noc w sytuacji, gdy oprócz wody w pancerzach jego linek będą zawilgocone nakładki hamulcowe, poranne ruszenie z miejsca po mroźnej nocy prawdopodobnie będzie niemożliwe. Jedyną radą jest wcześniejsze napełnienie pancerzy tych linek dużą ilością gęstego półpłynnego smaru, choćby nawet zwykłego popularnego towotu.

Nieco większym problemem jest zamarznięta linka maski. Jeżeli uda się uruchomić silnik, wówczas ciepło, panujące w jego komorze, stopi lód, znajdujący się wewnątrz jej pancerza. Gorzej jest w przypadku linki, sterującej zamkiem bagażnika. Lód w jej wnętrzu stopnieje zazwyczaj dopiero po pełnym nagrzaniu wnętrza kabiny pojazdu.

Jeszcze gorzej wygląda sprawa cięgieł sterujących podnoszeniem i opuszczaniem szyb. Samochodowa tapicerka, jaką są pokryte drzwi od wewnątrz, jest bardzo dobrym izolatorem termicznym. Zewnętrzne blachy drzwi są intensywnie chłodzone, tak więc we wnętrzu drzwi temperatura jest prawie tak niska, jak poza pojazdem. Odmrożenie tych cięgieł wiąże się najczęściej z koniecznością odchylenia jednego z rogów wykładziny drzwiowej i użycia suszarki do włosów, albo z cierpliwym przeczekaniem mrozów aż do nadejścia roztopów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak uchronić się od nadmiaru wilgoci w czasie zimy?

Zapobieganie zamarzaniu cięgieł jest proste. Należy je przed zimą solidnie nasmarować gęstym smarem. Zimą, dla przyspieszenia ich rozmrażania można, po odłączeniu jednego z ich końców, tego który znajduje się wyżej, wkroplić do wnętrza ich pancerzy za pomocą strzykawki lekarskiej z bardzo cienką igłą, pewnej ilości zwykłego odmrażacza do zamków lub w ostateczności – odmrażacza do szyb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA