reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zawieszenie > Na co wpływa kąt pochylenia koła?

Na co wpływa kąt pochylenia koła?

Kąt pochylenia koła należy do grupy najważniejszych nastawów układu zawieszenia. W niektórych samochodach można go regulować, co ma wielkie znaczenie szczególnie w pojazdach przygotowywanych do sportu.

Mówiąc o kącie pochylenia koła, należy zacząć od jego definicji, która mówi że jest on kątem, jaki płaszczyzna koła stojącego w pozycji nieskręconej tworzy z płaszczyzną równoległą do kierunku jazdy i jednocześnie prostopadłą do podłoża. Jeżeli mamy do czynienia z dodatnią wartością kąta pochylenia koła (tzw. pozytyw) to górna krawędź koła jest odchylona na zewnątrz, a przy kącie ujemnym (negatyw) na zewnątrz odchylona jest dolna krawędź koła. Jako przykład pojazdów z wyraźnie widocznym dodatnim kątem pochylenia można podać samochody ciężarowe marki Tatra, natomiast „negatywy” często spotykane są w samochodach przygotowanych do zawodów driftingowych.

Zobacz również: Jak rozpoznać usterkę lub awarię zawieszenia?

W samochodach cywilnych tylne koła zawieszone na sztywnej osi mają zazwyczaj zerowe kąty pochylenia, czyli są prostopadłe do płaszczyzny podłoża, natomiast układy z wahaczami są najczęściej ustawiane na niewielkie pochylenie ujemne. Ustawienie kąta pochylenia kół osi przedniej ma wpływ na prowadzenie pojazdu, ułatwia kierowanie nim i powoduje zmniejszenie siły potrzebnej do skręcania kół. Zmniejszeniu ulega również obciążenie zewnętrznego łożyska koła oraz nakrętki mocującej tarczę koła na czopie, a ograniczeniu ulega tendencja do samowzbudnych drgań kół przedniej osi. 

Kąt pochylenia koła kształtuje powierzchnię przylegania opony do nawierzchni, wpływając na przyczepność podczas jazdy w zakrętach i na prostej oraz podczas hamowania. W trakcie jazdy omawiany kąt ulega zmianie, a stopień tych zmian zależy od konstrukcji zawieszenia i jego twardości. Pochylenie koła zmienia się również podczas zmiany wysokości zawieszenia.

Pomiarów kąta pochylenia koła dokonuje się podczas postoju, za pomocą urządzenia do pomiarów zbieżności lub używając specjalnego przyrządu przykładanego do pionowej płaszczyzny koła. W każdym przypadku należy pamiętać, aby wysokość zawieszenia miała normalną wielkość, ciśnienie w oponach było prawidłowe, a felgi i opony nie były w żaden sposób uszkodzone czy pokrzywione. 

Zobacz również: Jak wstępnie rozpoznać nadmierne zużycie elementów zawieszenia?

Regulacja kąta pochylenia może się odbywać przez zmianę położenia górnego mocowania kolumny McPhersona (rozwiązanie spotykane zazwyczaj w samochodach sportowych) lub jeżeli istnieje taka możliwość, poprzez zmianę długości wahacza poprzez wsuwanie lub wysuwanie sworznia zwrotnicy, ewentualnie mimośrodowe mocowanie tego sworznia. Czasami stosuje się zmianę długości górnego wahacza za pomocą podkładek regulacyjnych.

Próbując zoptymalizować kąt pochylenia koła w samochodzie przygotowywanym do sportu należy zacząć od przywrócenia ustawień fabrycznych, a następnie dokonywać kontrolowanych zmian, obserwując ich wpływ na prowadzenie pojazdu. Warto pamiętać, że kąty pochylenia dla obu kół jednej osi powinny być takie same.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama