| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zawieszenie > Jak rozpoznać usterkę lub awarię zawieszenia?

Jak rozpoznać usterkę lub awarię zawieszenia?

Stuki zawieszenia nie tylko obniżają komfort jazdy, ale przede wszystkim pogarszają bezpieczeństwo. Oto kilka rad, jak rozpoznać, gdy coś złego dzieje się z zawieszeniem.

Gdy z zawieszenia zaczynają dobiegać dziwne odgłosy, lepiej nie odkładać naprawy na później. Nieusunięta usterka sprawia, że psują się kolejne elementy, co zwiększa koszt naprawy i powoduje zagrożenie bezpieczeństwa jazdy. Najbardziej narażone na uszkodzenie jest przednie zawieszenie, gdyż jest ono najmocniej obciążone. Najszybciej zużywają się zawieszenia o miękkiej charakterystyce, gdzie zakres ruchu kół jest znacznie większy.

Zobacz również: Co powinniśmy wiedzieć o zawieszeniu?

Nasze drogi nie należą do najlepszych. Z tego powodu elementami, które najszybciej się psują, są amortyzatory, odpowiadające za tłumienie drgań nadwozia. Uszkodzenia amortyzatora bardzo łatwo rozpoznać. Symptomami są nadmierne kołysanie na nierównościach, wydłużona droga hamowania, głuche stuki, a przede wszystkim wycieki oleju z amortyzatora, które można zauważyć zaglądając pod auto. Jeśli chcemy sprawdzić stan amortyzatora, należy rozkołysać samochód. Jeżeli nie powróci od razu do pierwotnego położenia (będzie się bujał), możemy być pewni, że amortyzator jest uszkodzony lub zużyty.

Zobacz również: Jak wyeliminować drgania kierownicy?

Kolejnymi elementami podatnymi na uszkodzenia są te związane z wahaczami, czyli tuleje metalowo-gumowe i sworznie, umożliwiające skręt koła. Uszkodzenia objawiają się dużymi luzami. Na wybojach słychać wówczas stuki.

Uszkodzony silentblock zmienia geometrię kół, co prowadzi do samoczynnego skręcania auta w prawo lub w lewo i szybszego zużycia opon.

Znacznie trwalsze są elementy zawieszenia odpowiedzialne za resorowanie, czyli drążki skrętne i sprężyny. Sprężyny najlepiej sprawdzić wzrokowo lub poprzez kręcenie kierownicą w miejscu. Wtedy będzie słychać strzelanie sprężyny na kielichu od amortyzatora, poza tym wizualnie auto będzie pochylone. Drążki kierownicze najlepiej sprawdzić po uniesieniu auta. Do tego wystarczy podnośnik od producenta auta. Chwytamy koło oburącz i staramy się nim poruszać lewo-prawo. Wyczuwalny luz to właśnie luz na drążku kierowniczym.

Większość napraw zawieszenia pociąga za sobą konieczność ustawienia geometrii zawieszenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »