REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryteria wyboru samochodów flotowych

Kryteria wyboru samochodów flotowych.
Kryteria wyboru samochodów flotowych.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób w przedsiębiorstwa decyduje się o wyborze samochodów do floty? Jakie zdanie na ten temat mają kierowcy flotowi?

Kryteria wyboru samochodów flotowych

Jak wynika z międzynarodowego badania LeasePlan MobilityMonitor, przeprowadzonego przez TNS. Wszyscy szukamy oszczędności.

REKLAMA

REKLAMA

Aż 80% z 3377 przebadanych kierowców flotowych z 20 krajów przyznaje, że  rozmiar pojazdu to najważniejsze kryterium przy wyborze nowego samochodu. Tylko w takich krajach jak Brazylia czy Turcja  wygląd auta uplasował się wyżej w rankingu. Według badania, w Polsce najczęściej wskazywane kryteria wyboru auta firmowego to kolejno: wielkość (83%), wygląd (79%), osiągi silnika (77%) i marka (70%).

Nie każdy kierowca flotowy może dziś decydować o marce auta służbowego, ze względu na obowiązujące przepisy w poszczególnych firmach. 41% użytkowników przyznało w badaniu, że wyboru auta musi dokonywać z ograniczonej listy marek. W 33% przypadków to firma podejmuje decyzje za użytkowników samochodów a w Polsce ten odsetek sięga aż 65%. Według badania LeasePlan MobilityMonitor jeden na czterech kierowców flotowych mógł wybrać dowolną markę auta. W Polsce dotyczy to tylko 3% użytkowników aut służbowych!

Zobacz też: Gotówka, leasing czy wynajem? Leasing na samochód: zasady i możliwości

Kryteria wyboru samochodów flotowych - zużycie paliwa?

LeasePlan MobilityMonitor pokazuje również, że większość kierowców flotowych zwraca uwagę na ceny paliw: prawie połowa (45%) badanych kierowców leasingowych zawsze jest świadoma ceny podczas tankowania, 27% przyznaje, że tylko czasami zwraca uwagę na ceny paliw. W Polsce 36% kierowców zawsze zwraca uwagę na cenę paliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Coraz więcej kierowców flotowych deklaruje chęć jeżdżenia elektrycznymi autami ze względów ekologicznych. Respondenci  LeasePlan MobilityMonitor przyznali, że głównymi powodami, które powstrzymują ich przed wyborem takiego auta jest ograniczony zasięg pojazdu i  nie wystarczająco rozwinięta infrastruktura dla aut elektrycznych.

Według LeasePlan ostatnie zmiany cen paliw nie wpłyną natychmiastowo na rozwój  proekologicznych flot. "Głównym powodem, dla którego fleet managerów interesują auta z napędem hybrydowym i elektryczny jest  kontrola kosztów oraz fakt, że firmy chcą zmniejszyć ilość spalin emitowanych przez ich floty. Ciągły wzrost cen paliw w przeszłości odegrał rolę w kształtowaniu się flot ekologicznych, jednak to lokalne ulgi podatkowe oraz przepisy Unii Europejskiej i USA, mające na celu obniżenie emisji CO2, były znacznie ważniejszym powodem do tworzenia flot przyjaznych środowisku. Innymi słowy, patrząc z perspektywy kosztów, spadek cen paliw jest istotny, ale ograniczony.”  – mówi Sebastian Krzysztofik, Dyrektor ds. Zakupów, LeasePlan Polska.

Zobacz też: Samochód kupić, czy płacić za używanie?

Kierowcy flotowi chcą jeździć mniejszymi samochodami

Co 8 kierowca  auta służbowego w Polsce deklaruje chęć wyboru mniejszego auta jako dobry sposób na ograniczenie kosztów użytkowania.  Ku oszczędnościom zmierzają zresztą wszystkie rynki, ze szczególnym uwzględnieniem świata motoryzacyjnego. Tendencja minimalizowania kosztów, miniaturyzacji (choćby jednostek napędowych), ograniczenie emisji substancji szkodliwych, zmniejszenie zużycia paliwa, to już zjawiska nie budzące żadnego zdziwienia. Chcemy wydawać mniej i jeszcze przy tym zyskiwać. Chcemy być racjonalni. I chyba to przede wszystkim, leży u podłoża zjawiska zaobserwowanego przez specjalistów z LeasePlan MobilityMonitor.

Źródło: Materiały prasowe Lease Plan Mobility Monitor

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA