reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zakup > Auta tanie w utrzymaniu, czyli jakie?

Auta tanie w utrzymaniu, czyli jakie?

Dobór samochodu, który będzie tani w utrzymaniu jest kwestią bardzo względną. Oto kila punktów zaczepienia, które pomogą dokonać wyboru.

Większości z nas (nas - Polaków zwłaszcza) zależy na tym, aby samochód którym się poruszamy był tani w utrzymaniu. Na co jednak zwracać uwagę, kiedy stanowi to bardzo istotne kryterium naszego wyboru samochodu? Zacząć należy od tego, co się składa na koszty utrzymania samochodu, bo nie są to przecież tylko koszty paliwa. Bardzo duży wpływ na to mają również koszty związane z ubezpieczeniem, serwisem czy częściami zamiennymi.

Zobacz też: Nowa forma aukcji internetowych

Wielkość ma znaczenie

Obowiązkowe ubezpieczenie OC, który każdy posiadacz pojazdu musi wykupić, stanowi bardzo dużą część kosztów związanych z utrzymaniem samochodu. Wysokość tego ubezpieczenia zależy w głównej mierze od dwóch czynników. Pojemności silnika, jakim dysponuje samochód i długość bezszkodowej jazdy. Jeżeli chodzi o pojemności silnika mamy 8 przedziałów, według których jest naliczana stawka OC. Najmniej zapłacą kierowcy mający samochód z silnikiem poniżej 1049 ccm, a najwięcej powyżej 2549 ccm. Zniżki przysługują kierowcom, którzy mogą się wykazać kilkuletnią bezszkodową jazdą i mogą sięgać nawet 50-60 %. Młodzi kierowcy, najczęściej do 24 roku życia z kolei mogą spodziewać się u niektórych ubezpieczycieli zwyżek, z racji tego, że jest to grupa, która powoduje najwięcej wypadków. Zwyżki te również mogą sięgać 50-60%. Przy wyborze ubezpieczenia należy bardzo dokładnie porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli, bo można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Dobrym wyjściem dla młodych kierowców jest wpisanie w dowód rejestracyjny współwłaściciela, który posiada duże zniżki, najlepiej ktoś z rodziny. W ten sposób zwyżki i zniżki się równoważą, a młodemu kierowcy są już naliczane lata bezszkodowej jazdy.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego auta? cz. I

Serwis

Oprócz ubezpieczenia, dużym kosztem jaki musimy ponieść w ciągu eksploatacji samochodu to jego serwis. Składają się na to przeglądy, wymiany części eksploatacyjnych i naprawy, które nie zawsze są nieuniknione. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu nowego samochodu prosto z salonu, koszty te ograniczają się praktycznie tylko do regularnych przeglądów, które zawierają wymianę oleju, filtrów i innych części eksploatacyjnych, a wszelkie usterki i popsute elementy są naprawiane w ramach gwarancji. Inaczej wygląda sprawa z samochodami używanymi, gdzie nad stanem technicznym musimy czuwać sami. Tutaj warto zwrócić uwagę przy kupnie samochodu na dostępność części zamiennych i możliwości naprawy samochodu. Jeżeli ma być tanio, powinniśmy zdecydować się na model dość popularny i o sprawdzonej niezawodności. Im bardziej wyszukany i rzadki model będziemy posiadać, tym części, naprawy i serwis będą droższe. Niebagatelne znaczenie ma też konstrukcja samochodu. Im prostsza, tym tańszy jest on w naprawie. Tutaj również dużo zależy od konkretnego modelu jaki wypuścił producent, jednak wszystkie te rzeczy można wyśledzić w internecie.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego auta? cz. II

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Grabek

Radca prawny Warszawskiej Izby Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama