reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zakup > Jak kupić używane auto? Ekspert radzi

Jak kupić używane auto? Ekspert radzi

Kiedy chcemy kupić używany samochód, zaczynamy zwykle od lektury ogłoszeń. Analizujemy co i za ile moglibyśmy kupić, oceniamy na jakie auto nas stać i gdzie możemy go szukać. Bądźmy jednak bardzo uważni, ponieważ ogłoszenia w prasie i w Internecie pełne są nieprawdziwych stwierdzeń.

Okazja, stan idealny, serwisowany, bezwypadkowy, pierwszy właściciel – to jedne z najczęściej powtarzających się zwrotów w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży aut używanych. Niestety opisy takie często nie są do końca zgodne z prawdą lub bardzo się z nią rozmijają, a po obejrzeniu takiego auta nie możemy absolutnie powiedzieć, żeby to była okazja czy ideał.

Nie oznacza to oczywiście, że nie można jednak znaleźć satysfakcjonującej nas oferty, poszukując auta przez ogłoszenie. Przede wszystkim, jeśli znajdziemy używany samochód, który nas zainteresuje, spróbujmy umówić się z jego właścicielem na oględziny i jazdę próbną. Sprzedający zwykle nie robią w tej kwestii żadnych problemów. Jeśli jednak sprzedający nie chciałby zgodzić się na jazdę próbną, to lepiej dajmy sobie spokój z takim autem. Może to bowiem oznaczać, że ktoś chce przed nami ukryć bardzo burzliwą przeszłość swojego samochodu.

Zobacz również: Jak ustrzec się przed kupnem kradzionego auta? Ekspert radzi

Jedną z najważniejszych spraw przed ewentualnym zakupem jest sprawdzenie pojazdu od strony technicznej. Sprawdźmy bezwzględnie stan elementów karoserii, hamulców, amortyzatorów, zawieszenia i silnika. Z uwagi na obecność elektronicznych układów sterujących w wielu nowszych pojazdach, warto zainwestować nieco więcej na sprawdzenie interesującego nas auta i wykonać diagnostykę komputerową. Koszt takiego badania, to ok. 300zł.

Niezmiernie ważne jest także sprawdzenie grubości powłoki lakierniczej na poszczególnych elementach nadwozia. Jeżeli grubość lakieru nie wszędzie jest taka sama, oznaczać to może, że auto było już lakierowane po wypadku bądź stłuczce. Podczas takich oględzin zwracajmy uwagę na spasowanie elementów nadwozia - w całym samochodzie szczeliny powinny być jednakowe. Poszukując auta możemy zaopatrzyć się w miernik grubości lakieru. Ceny przyzwoitych mierników zaczynają się od około 150 zł. Warto tutaj pomyśleć o mierniku elektronicznym, gdyż są one dużo bardziej dokładne od zwykłych mierników magnetycznych.

Dokładnie i starannie przygotujmy na piśmie umowę kupna – sprzedaży. Powinna ona zawierać takie informacje, jak marka i typ samochodu, numer podwozia i silnika, rok produkcji, dane osoby sprzedającej i kupującej oraz cena auta jaką ustaliły strony. Umowa taka zwykle zawiera też sformułowanie, że „kupujący oświadcza, że stan kupowanego pojazdu jest mu znany”. Na to zdanie powołują się, często później sprzedający, jeśli zaraz po kupnie wychodzą ukryte wady auta. Pamiętajmy także o tym sformułowaniu wpisując w umowę kupna-sprzedaży cenę pojazdu. Często jest ona bowiem zaniżana w umowie na wniosek kupującego, aby mógł on zapłacić niższy podatek po zakupie auta, a który wynosi 2% od kwoty wpisanej w umowie. Może to się jednak okazać pułapką w przypadku problemów z autem, gdyż wówczas sprzedający odpowiada tylko do kwoty wskazanej w umowie kupna - sprzedaży.

Zobacz również: Kupujesz auto – jaki silnik wybrać? Porada

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama