| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Czy sprzedawca może nie odpowiadać za wady samochodu?

Czy sprzedawca może nie odpowiadać za wady samochodu?

Na podstawie umowy sprzedaży kupiłem niedawno samochód. Po wizycie u mechanika okazało się, że samochód jest powypadkowy, co zaniża jego wartość. W umowie sprzedaży sprzedawca wyłączył jednak odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne. Czy mam jakieś szanse na odzyskanie pieniędzy?

Przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące umowy sprzedaży, dopuszczają sytuację, w której strony uzgadniają, iż sprzedawca nie będzie odpowiadał względem kupującego za wady fizyczne sprzedanej rzeczy. Zgodnie z art. 558 ust. 1 Kodeksu cywilnego strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Takie działania mogą dotyczyć wyłącznie umów, co do których nie mają zastosowania przepisy prawa konsumenckiego.

Zgodnie z powyższym w przypadku wyłączenia przez strony umowy przepisów o rękojmi za wady sprzedane, kupujący nie będzie mógł skorzystać z uprawnień, jakie przewiduje dlań instytucja rękojmi. A są to znaczne uprawnienia, gdyż zgodnie z art. 560 Kodeksu cywilnego jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.

Zobacz również: Co należy zawrzeć w umowie sprzedaży samochodu?

To oznacza, że w przypadku stwierdzenia wad, jeżeli byłyby to wady istotne, kupujący mógłby odstąpić umowy. Wtedy też obowiązkiem stron byłoby wzajemne zwrócenie sobie świadczeń. Kupujący musiałby zwrócić samochód, natomiast sprzedawca zapłaconą cenę. Zwrot świadczeń jest obowiązkiem stron, co oznacza że ponoszą one koszty takiego zwrotu. Zgodnie z tym, to na kupującym spoczywa pokrycie kosztów zwrotu samochodu.

Jak zatem widać, przepisy o rękojmi mogą być sporą dogodnością dla kupującego. Co jednak w sytuacji, gdy przepisy o rękojmi zostały wyłączone? Czy sprzedawca nie odpowiada już w ogóle za wady?

Odpowiedź brzmi nie. Po pierwsze wyłączenie przepisów o rękojmi nie jest tak do końca bez warunkowe. Zgodnie z art. 558 ust. 2 Kodeksu cywilnego takie wyłączenie rękojmi nie będzie skuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym. Zatajenie wady będzie wtedy, gdy sprzedawca o wadzie wiedział, lecz zapewnił kupującego że jej nie ma. Podobnie będzie w sytuacji, jeżeli sprzedawca wadę zamaskował lub utrudnił jej wykrycie. Oprócz tego odpowiedzialność z tytułu rękojmi nie jest jedyną podstawą prawną odpowiedzialności sprzedawcy. Kupujący może bowiem dochodzić też odpowiedzialności z powodu niewykonania lub nieprawidłowego wykonania umowy (art. 471 i n. Kodeksu cywilnego).

Zobacz również: Jakie czynności przy zakupie samochodu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »