reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Przyciemnianie szyb w samochodzie – przepisy na rok 2018

Przyciemnianie szyb w samochodzie – przepisy na rok 2018

Przyciemnianie szyb w samochodzie może wydawać się modyfikacją czysto wizualną jednak pociąga za sobą pewne praktyczne korzyści. Nieumiejętne lub zbyt intensywne przyciemnienie szyb może jednak poskutkować mandatem, a nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego. Sprawdź jak legalnie przyciemnić szyby w aucie w 2018 r.

Modyfikacja w postaci przyciemnienia szyb jest bardzo popularna w naszym kraju. Jest to podyktowane nie tylko względami wizualnymi ale także i praktycznymi.  Przyciemnienie szyb zapewnia większą ochronę przed promieniami UV, w lato spowolni nagrzewanie się samochodu, zmniejsza ryzyko oślepienia, a także zapewnia większe bezpieczeństwo z uwagi na ukrycie przedmiotów zostawionych w aucie, które mogłyby paść ofiarą włamywacza.

Co mówi prawo?

Kwestia przyciemniania została uregulowana poprzez określenie warunków jakie muszą spełniać szyby pojazdu, w tym  współczynnik przepuszczalności światła w przednich i przednich bocznych szybach, który nie może być mniejszy niż 70 %. Mówi o tym § 8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Wymóg, że współczynnik przepuszczalności światła nie może być mniejszy niż 70 % oznacza, że szyby można przyciemnić maksymalnie o 30 %, a nie jak twierdzą niektórzy o 70 %.

Warto zaznaczyć, że ten wymóg ten określony jest tylko dla szyb przednich i przednich bocznych. W praktyce oznacza to, że masz nieograniczone możliwości jeżeli chodzi o przyciemnianie szyb tylnych – szyby te można nawet całkowicie zasłonić i będzie to zgodne z prawem, choć z pewnością negatywnie wpłynie na widoczność.

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

Kara za zbyt przyciemnione szyby

Pierwszą sankcją jaka może grozić za zbyt przyciemnione szyby jest niedopuszczenie pojazdu do ruchu przez diagnostę z uwagi na niespełniane wymogów technicznych. Diagnosta może to jednak przeoczyć i dopuścić pojazd do ruchu. Wtedy należy wypatrywać drogówki.

Może zdarzyć się tak, że w trakcie kontroli drogowej policjant będzie chciał zbadać legalność dokonanego przez kierowcę przyciemnienia szyb. W tym celu może użyć specjalnego miernika przepuszczalności światła, albo zbada to ,,na oko’’. Jeżeli coś wzbudzi wątpliwości funkcjonariusza to może on zażądać od kierowcy atestu legalności przyciemnienia, zerwania folii przyciemniającej lub może zwyczajnie nałożyć karę, jeżeli sam stwierdzi zbyt małą przepuszczalność światła.

Mandat jaki grozi kierowcy za zbyt przyciemnione szyby lub brak atestu to kwota od 20 do 500 zł. Policjant dodatkowo odbiera kierowcy dowód rejestracyjny, który podlega zwrotowi dopiero gdy szyby zostaną doprowadzone do stanu zgodnego z prawem.

Doprowadzenie szyb do stanu zgodnego z prawem polega na zerwaniu folii lub wymiany szyby, wizycie u diagnosty i uzyskaniu od niego zaświadczenia, które należy przedstawić w wydziale komunikacji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama